O formalitate a fost pentru CSM CSU Oradea restanța din etapa a 7-a a Ligii Naționale de baschet masculin cu penultima clasată CSM VSKC Miercurea Ciuc. Vicecampioana a surclasat echipa locală, scor 41-95 (9-30, 8-24, 4-20, 20-21).

Foarte eficienți din afara semicercului, de unde au punctat de 16 ori, dar și combinativi în interiorul acestuia, atenți în defensivă în primele trei sferturi în care gazdele au marcat doar 21 de puncte, orădenii au făcut o demonstrație de forță la Ciuc. Diferența maximă a fost de 62 de puncte (23-85), atenuată ușor de ciucani în ultimele cinci minute ale sfertului patru, pe fondul relaxării orădenilor, până la 54 de puncte (41-95). Chiar dacă a permis adversarului să puncteze într-un sfert aproape cât reușise în celelalte trei, formația orădeană a încasat cele mai puține puncte într-un joc din actuala ediție de campionat.

CSM U a bifat a șaptea victorie, ajungând pe locul 3 cu 15 puncte, după U BT Cluj și FC Argeș, cu câte 16 puncte, iar mâine, de la ora 18.00, susține un nou joc restant facil, pe teren propriu, cu Rapid București, ocupanta locului 14, antepenultimul.

A fost a 356-a victorie din 541 de meciuri pentru CSM U Oradea cu Cristian Achim pe banca tehnică în toate competițiile (Liga Națională, Cupa României, SuperCupa României, Basketball Champions League, FIBA Europe Cup și FIBA EuroChallenge). Cel mai longeviv antrenor din întrecerea internă antrenează la Oradea din 10 noiembrie 2009, răstimp în care a cucerit trei titluri de campioană a României, o Supercupă a României și o medalie europeană de bronz (FIBA Europe Cup). A disputat șase finale de cupă și altele două de campionat, având 7 medalii în Liga Națională a României.

CSM VSKC Miercurea Ciuc: Lufile 6, Kelemen 4, S. Ionescu, Lam 11 (2×3), Djurovic 6, Ortega 8, Cioacătă 2, A. László, N. Ciucă 2, Zerkula 2. Nu a jucat Adorjan.

Antrenor: Lászlófy Botond.

Asistent: Paua Nica

CSM CSU Oradea: Holt 14 (2×3), Bickauskis 9 (3×3), T. Fometescu 3 (1×3), Green 11 (2×3), Gavrilovic 9 (2×3, K. Richard (3×3), Vl. Marinău 6, Paliukenas 12 (2×3), R. Mureșan, B. Nicolescu 4, Baciu 12, N. Markovic 6 (1×3).

Antrenor: Cristian Achim.

Asistent: Radovan Markovic

Arbitri: Bukuresti László, Ioan Moraru, Vlad Dumitrescu.

Comisar FR Baschet: Anton Cuțov (București).