Întâlnind ocupanta locului doi din Seria C, din cadrul Diviziei Juniori Masculin, șteienii au dorit să furnizeze surpriza etapei cu o victorie mult dorită, însă adversarul s-a dovedit a fi unul redutabil.

În cadrul competițiilor disputate sub egida Federației Române de Volei în Seria C echipele sunt clasate în următoarea ordine - cu specificația că nu toate au, deocamdată, un număr egal de meciuri - LPS Bistrița (6 jocuri), CSȘ Viitorul Cluj Napoca (6), CSȘ Blaj (7), CSȘ Zalău (7), CSȘ „Avram Iancu” Ștei (5), LPS Bihorul Oradea (7), Academia de Volei Lazăr Marius Zalău (5), CSȘ Baia Mare (7), astfel că, în meciul de la Ștei, chiar dacă gazdele au dorit cu multă ardoare să „anuleze” situația din clasament, nu au avut sorți de izbândă. Dorința șteienilor de a obține un rezultat pozitiv a fost vizibilă chiar din startul meciului, când s-au instalat la conducere, 6-2, 8-6, 16-13, fiind egalați, totuși, la 18, și chiar conduși, 20-22, însă au revenit spectaculos, egalând situația de pe tabela de marcaj, 22-22. După ce fiecare echipă a obținut câte un punct, șteienii au reușit să se impună cu 25-23, în urma a două faze electrizante, mult gustate de cei prezenți. Setul doi a echilibrat, oaspeții având, totuși, câte un mic avantaj, 6-8, 13-16, pentru ca acesta să devină unul mai consistent, 18-22. În acest moment Alex Țigan a reușit cinci servicii deosebit de puternice, dar mai ales precise, în care preluarea clujenilor a fost deficitară, iar construcția a lipsit cu desăvârșire, scorul devenind 23-22, pentru șteieni. După ce egalitatea s-a consemnat din nou, la 24, oaspeții au dat dovadă, de această dată, de mai mult calm, iar șteienii, chiar dacă au reușit multe schimburi „peste fileu”, nu au punctat, fapt de care oaspeții au profitat, câștigând și ei la limită, 24-26. Șocul finalului de set a lăsat „urme” adânci în tabăra gazdelor de care clujenii au profitat din plin, distanțându-se încet, dar sigur, 8-6, 12-16, 14-21,  și 16-25, preluând conducerea la seturi. În ciuda unor eforturi vizibile și a unei dăruiri formidabile, șteienii nu au reușit prea multe nici în setul patru și, chiar dacă au condus de câteva ori, 6-4, 8-6, balanța s-a înclinat în favoarea clujenilor, care, după ce au egalat, 8-8, au început să se distanțeze, 11-16, 17- 21, pentru ca în final să încheie setul victorioși, 20-25.

CSȘ Ștei: Andrei Ille, Mihai Bulza, Andrei Farcaș, A. Terebenț, Alexandru Avram David Molnar, Alex Țigan, Denis Cocoș, P. Bala, G. Șerban, David Palffy, Iulius Indrei, Rareș Avram.

Antrenor: Prof. Sebastian Indrei.

CSȘ Cluj: L. Suciu, R. Mureșan, Z. Marton, A. Crișan, B. Goga, M. Iclozan, A. Onețiu, B. Onețiu, I. Alb, N. Filpișan, A.  Popfăleanu, K. Szilagyi, A. Bălan, G. Oros.

Antrenor: Prof. Călin Cotuțiu.

Arbitri: Bogdan Bota și Robert Costea, ambii din Deva.

Arbitru scorer: Andrea Balogh, din Oradea.

Asistența medicală: Dr. Daciana Baic și Liana Bologa.

Director de concurs: Alin Țigan.