Din nou tinerele voleibaliste șteience au avut o evoluție entuziasmantă câștigând detașat la ultima apariție stagională, spre satisfacția unui public cald, bun cunoscător a acestei discipline sportive.

Dacă în urmă cu o etapă, când au evoluat în fața propriilor suporteri, șteinecele au invins fără drept de apel echipa din Pitești și de această dată fetele antrenate de prof. Răzvan Fărcanea au reușit o victorie categorică în fața brașovencelor, care au creat ceva probleme doar în setul al doilea. Încă din startul meciului șteiencele s-au instalat la conducere, mărind diferența în mod vizibil, 4-1, 8-4, 16-7, 19-9, pentru ca la final să consemnăm 25-10, câștigând setul detașat. Surpriză însă în setul doi când oaspetele au avut un start senzațional, instalându-se la conducere, 1-3, 4-8, 5-13, luând prin surprindere garnitura gazdelor. La scorul de 8-16 șteiencele au dat primele semne de „viață”  adunând punct după punct, 12-16, 15-17,  și chiar reușind egalarea la 18, care s-a „rupt” la 21, când șteiencele s-au distanțat, câștigând setul cu 25-22. Trecând cu bine peste acest episod lucrurile au reintrat în „tiparul” primului set, gazdele distanțându-se treptat, 5-3, 8-4, 16-11, câștigând setul, 25-14, și meciul, fără emoții. Turul sălii făcut de tinerele voleibaliste la finalul partidei a fost unul plin de emoție, iar aplauzele primite chiar și din partea primarului orașului Ștei, Iulian Balaj, mare iubitor, dar și susținător al fenomenului sportiv, indiferent de disciplină, parcă au avut un alt „ecou”, unul al regretului unui campionat încheiat, parcă prea devreme, într-un moment când favoritele au arătat o formă deosebită. Și totuși meciul nu s-a „încheiat” în sala de sport pentru că profesorul Răzvan Fărcanea a făcut un gest senzațional pentru elevele sale invitându-le la Restaurantul PUB 35 unde au avut parte de o surpriză splendidă, acesta gratulând echipa cu o masă de final de sezon, dar și un tort surpriză, mult apreciat. Într-adevăr, voleibalistele au trăit clipe de adevărată destindere, iar prietenia dintre ele s-a „sudat” și mai profund. Meciul dintre CSȘ „Avram Iancu” Ștei și ASC Juvenil N.T. Brașov s-a disputat sub egida Federației Române de Volei, în Grupa Elită Juniori U19, din care mai fac parte echipele ACS Penicilina Iași, LPS Viitorul Pitești, CSU Medicina CNUE Târgu Mureș și CSȘ Lugoj.

CSȘ „Avram Iancu” Ștei: Roberta Moș, Georgia Gruie, Denisa Irimia, Daria Carțiș, Daria Luca, Maria Petriș, Mălina Creț, Iulia Știole,  Giulia Podilă, Giulia Balaj, Micula Diana, Andreea Ținte. Antrenor: Prof. Răzvan Fărcanea.

ASC Juvenil Brașov: Luana Șerban, Geanina Văleanu, Raluca Băcioiu, Auna Șerbatiuc, Amalia Vancsa, Denisa Hulpan, Alexandra Grozea. Antrenor: Prof. Monica Salcău.

Arbitri: Adrian Ursachi, principal, și Georgiana Grădinaru, secund, ambii din Oradea. Arbitru scorer: Andrea Balogh, din Oradea. Asistența medicală a fost asigurată de către asistent medical generalist Gianina-Florentina Avram. Director de concurs: Sebastian Indrei.