CSU Oradea a repurtat o victorie importantă în Divizia A2, Seria Vest, la volei feminin. La capătul unui meci palpitant, orădencele s-au impus pe teren propriu, cu 3-2 (13-25, 25-20,18-25, 25-18, 15-7), revanşându-se astfel după eşecul suferit în tur.

Succesul este cu atât mai notabil cu cât a fost obţinut după ce U Craiova, ocupanta locului 2, a condus cu 1-0 şi 2-1.   Studentele orădene s-au mobilizat, însă, exemplar şi au revenit  de fiecare dată, valorificându-şi până la urmă avantajul terenului propriu.

Formaţia oaspete a dominat primul set, graţie unui serviciu şi blocaj eficient. Orădencele au echilibrat situaţia în setul doi grație unor evoluții bune în atac a jucătoarelor cu experiență, Radu Fâcă Maria și Pașca Anca. În setul trei  s-a consemnat o revenire a oaspetelor, care şi l-au adjudecat destul de uşor cu 25-18. A urmat un set în care CSU Oradea s-a mobilizat foarte bine şi, impulsionată de public, a izbutit să egaleze situaţia (2-2). Gazdele au început hotărâte partea decisivă (4-1), însă oltencele au dat semne de revenire egalând la 5. CSU a mai găsit, însă, resurse să depăşească momentele mai puţin faste şi a preluat din nou conducerea şi s-a desprins în câştigătoare şi datorită serviciilor executate de Anca Paşca şi Mădălina Pura.

Ultimul punct al meciului a fost făcut de Iuliana Fâcă, jucătoare ce a

revenit după o accidentare și operație la genunchi, suferită sezonul

trecut.

CSU Oradea: Pașca Anca (căpitan), Radu Fîcă Ana Maria, Fîcă Iuliana, Telian Diana, Breban Alexandra, Maxim Andreea, Moș Antonia, Haidu Roxana, Adamcsik Daiana, Blaj Giulia, Pura Mădălina, Grosu Andreea, Chiș Flavia, Năstruț Denisa, Bikfalvi Alexandra. Antrenori: Szabo-Alexi Mariana și Szabo-Alexi Paul.

În urma acestei victorii, a cincea din această ediţie de campionat, echipa orădeană a acumulat 14 puncte şi rămâne pe locul trei, la diferență de două puncte față de SCMU Craiova. Neînvinsă pe primul loc este echipa CSU CNUE Medicina Târgu Mureș.

Rezultatele etapei:

CSU Poli Timișoara - CSU Medicina CNUE Târgu Mureș 0-3

CSM Sighet CSM Turda 1-3

CSU Oradea - SCMU Craiova 3-2

În ultimul joc din acest an CSU Oradea va evolua în deplasare, împotriva echipei CSS Turda, echipă situată pe locul 4.