Ajunsă la cea de-a 31-a ediţie, Cupa Felix la şah va merge în acest an la Satu Mare. Câştigătorul concursului desfăşurat la Hotel Crişana din Băile Felix este George Ardelean, un sătmărean legitimat la CS Şah Club Galaţi, care, de altfel, a fost favoritul întrecerii.

Organizată de către Asociaţia Judeţeană de Şah Bihor, cu sprijinul Asociaţiei „Carţiş for Sport”, prin intermediul lui Dan Carţiş, patronul Electrofor, un mare împătimit al acestui sport, precum şi al DJST Bihor şi Universitatea „Agora” Oradea, competiţia a adunat la start 69 de şahişti. Marele premiu, în valoare de 2.500 de lei (fondul total de premiere a fost de 10.000 de lei), a fost adjudecat de George Ardelean, maestru internaţional din Stau Mare, care este un obişnuit al concursurilor orădene. În cele patru zile de concurs s-a jucat în sistem elveţian, sistem de joc cu 7 runde la seniori şi 6 la juniori. Arbitrul principal al turneului a fost Fleisz Ioan. Întrecerea s-a desfăşurat după regulamentul FIDE şi a fost înregistrat la Federaţia Română de Şah, dar şi la FIDE pentru omologarea normelor sportive obţinute şi pentru calculul Elo. Gerge Cătălin a fost urmat, pe locul al doilea, la egalitate de puncte, de către Adrian Petrişor de la ACS Şah Club Vados Arad şi Okhotnik Vladimir din Franţa. Bihoreanul cu cea mai bună clasare în ierarhia finală a fost Palii Alex, locul al 14-lea, şahist legitimat la Univeristatea „Agora” Oradea, iar cel mai valoros junior a fost Onodi Tamas, locul al 21-lea, sportiv venit din Ungaria.