Cupa României la baschet 3x3 feminin - CSU Oradea s-a clasat pe locul 11
Patru dintre reprezentantele echipei de baschet CSU Oradea, angrenată în campionatul Ligii I, au făcut parte din echipa care a concurat la Cupa României de baschet 3x3 și care s-a clasat pe locul al 11-lea.
La începutul acestei săptămâni, pe parcursul a două zile, Arena de Baschet din Capitală a găzduit ediția din acest an a Cupei României la baschet feminin 3 contra 3. Cu acest prilej, CSU Oradea a fost reprezentantă în competiție de către o echipă formată din jucătoarele Nicole Fritea, Alexia Creț, Maria Farcaș și Natalia Ene.
Cu 15 echipe aliniate la startul întrecerii, orădencele s-au clasat doar pe locul al 11-lea după două înfrângeri suferite în ambele meciuri disputate. În prima partidă, cea disputată împotriva echipei Universitatea Cluj, bihorencele n-au reușit să se ridice la nivelul adversarei astfel că au suferit un eșec clar, scor 16-9. În meciul al doilea, cel jucat la doar o oră distanță, împotriva echipei Sportul Studențesc, formație care avea să atingă faza semifinalelor, CSU Oradea a oferit o replică mult mai solidă dar cu toate acestea a fost din nou învinsă însă la doar un punct diferență, scor 16-15. Pierzând ambele partide, CSU Oradea a fost eliminată din competiție dar s-a clasat pe locul al 11-lea din 15 datorită eșecurilor suferite la scoruri mai strânse.
Universitatea Arad a câștigat competiția
După două zile de întreceri, CS Universitatea Arad a triumfat în ediția 2025 a Cupei României. Alina Podar, Andreea Mititelu, Bianca Fota și Anamaria Ciotir au trecut în finală de Shooting Stars (Cristina Badi, Irina Teodosiu, Marta Carmaciu, Rafaela Stanciu), scor 21-11. Anterior, în semifinale, echipa din Arad a trecut de Rapid București (21-10), în vreme ce Shooting Stars a depășit Sportul Studențesc, după prelungiri, scor 15-13.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.