Competiția surprizelor nu se dezminte astfel că în ediția din acest an, printre cele 4 formații calificate în penultimul act al întrecerii se regăsește și CSM Galați, o echipă aflată în coada clasamentului Ligii Naționale.

Din păcate pentru iubitorii bihoreni ai acestui sport, CSM CSU Oradea a părăsit rușinos întrecerea fiind eliminată chiar din primul tur. Cupa României este un vis interzis pentru roș-albaștri care n-au avut forța să îl cucerească niciodată cu toate că au disputat nu mai puțin de 6 finale, ultimele 4 fiind consecutive. În finala de anul trecut, trupa pregătită de către Cristian Achim a întâlnit CSO Voluntari, o formație recent înființată care părea a fi o pradă ușoară pentru puternica echipă din orașul de pe Crișul Repede. Având în vedere deznodământul primului sfert al partidei, câștigat incredibil cu 16-0 de către bihoreni, părea că victoria va fi o simplă formalitate. N-a fost însă așa, ilfovenii având o revenire spectaculoasă care a făcut ca trofeul să ia drumul Voluntariului. În acest sezon, Oradea a dat în primul tur peste SCM U Craiova și n-a fost capabilă s-o elimine din competiție cu toate că a câștigat 67-58 disputa din Arena Antonio Alexe. Oltenii s-au calificat în turul al doilea grație succesului mai consistent, 79-64, obținut pe propriul teren.

Codașa CSM Galați a ajuns în Final Four

Sferturile de finală, fără Oradea în competiție dar cu U BT Cluj și CSO Voluntari printre protagoniste, au avut o calificată surpriză în CSM Galați. Echipa de la malul Dunării, clasată pe locul al 14-lea în Liga Națională cu doar 3 victorii obținute în 12 etape disputate, a trecut de Athletic Constanța după o victorie spectaculoasă, 90-59, obținută în propria arenă după ce în tur pierduse cu 73-64. Trebuie să recunoaștem că nici formația de la malul mării nu este o forță a campionatului, dar poziția din clasament, locul al 10-lea cu 5 succese și 6 eșecuri, le conferea prima șansă la calificare înaintea acestei dispute.

U BT și-a respectat blazonul

Celelalte trei calificate în Final Four și-au respectat cartea de vizită trecând de niște echipe mai slab cotate. U BT Cluj-Napoca, cea mai puternică echipă din baschetul românesc în acest moment, a trecut cu o dublă victorie, 72-68 în deplasare și 83-76 acasă, de Dinamo București determinându-l pe Hristu Șapera, antrenorul celor din Capitală, să afirme că este imposibil să te lupți cu un adversar capabil să alinieze la start trei echipe de aceeași valoare. Această afirmație este încă o dovadă a faptului că echipă de pe Someș nu doar că are niște tittulari excepționali ci stă la fel de bine și în privința rezervelor.

CSO Voluntari, încă un pas spre apărarea trofeului

A treia formație calificată în semifinale este CSO Voluntari care a trecut lejer de CSU Sibiu, cu un dublu succes, 76-66 pe teren propriu și 79-62 în deplasare. Dacă anul trecut au cucerit Cupa României, ilfovenii își arată intenția de a se bate și la titlu în acest sezon dacă le privim parcursul de până la acest moment care arată că în 11 partide au pierdut o singură dată. Practic Voluntariul a luat locul Sibiului în tridentul care s-a luptat pentru titlul național în ultimele sezoane.

Coșmarul orădenilor, în penultimul act

Ultima echipă ajunsă în cvartetul care se va lupta pentru Cupa României este SCM U Craiova, tocmai formația care a eliminat Oradea din competiție. Oltenii au trecut de SCM Timișoara după victoria 82-65 obținută în propria arenă, una mai consistentă decât cea reușită de bănățeni în Sala Constatin Jude din Timișoara, scor 97-87.

Așadar Final Four-ul Cupei României la baschet masculin le va avea la start, în ordinea șanselor pe care acestea le au la cucerirea trofeului, pe U BT Cluj Napoca, CSO Voluntari, SCM U Craiova și CSM Galați.