Ultimul joc al etapei a 10-a din play-off-ul Ligii a IV-a a fost și cel mai spectaculos, cu răsturnări de situație și cu un scor egal la final, avantajos liderului CS Diosig, care s-a desprins la 5 puncte de Foresta Tileagd și la 8 față de CAO cu patru runde înainte de final!

CAO a încheiat în avantaj prima repriză a derby-ului de la Tileagd prin reușita principalului om de gol, Sergiu Ciocan, ajuns la cota 9, dar după pauză Foresta și-a confirmat statutul de revelație a fazei a doua a campionatului. A egalat prin golgeterul Paul Suciu, care și-a trecut în cont al 11-lea gol în play-off, ba chiar a preluat conducerea, însă atleticii au restabilit egalitatea la 2, pentru ca finalul să-l aibă protagonist pe Sorin Ungur mai întâi cu un gol pentru gazde și apoi cu un autogol! CAO putea da lovitura în minutele de prelungiri, dar Gergely Robert a trimis în bară din apropierea porții!

O remiză cât un eșec pentru echipa orădeană, care astfel și-a compromis șansele la primul loc, în timp ce Foresta Tileagd așteaptă mai încrezătoare un alt derby, cu CS Diosig, singura echipă în fața căreia a pierdut în play-off.

Pentru CAO urmează două dueluri cu CS Bihorul Beiuș în decurs de doar patru zile, miercuri, de la ora 17.30, la Aleșd, în finala fazei județene a Cupei României și sâmbătă, în campionat, la Paleu.

Rezultate complete ale etapei a 10-a:

Foresta Tileagd - CAO 4-4

Marcatori: Pal Suciu 68, Sebastian Brata 77, Sorin Ungur 88 / Sergiu Ciocan 38, Darlon Guppy 84, Sorin Ungur 90 (autogol)

Olimpia Salonta - CS Diosig 0-5 (0-1)

Marcatori: Lukacs Raymond 30, Claudiu Codoban 69, 85, 86 şi Sorin Ban 76

Universitatea Oradea - CS Oşorhei 1-4 (0-0)

Marcatori: Codruţ Bulz 60 / Sergiu Ban 63, Mircea Oniţa 68, 80, Florin Negruţiu 89

CS Bihorul Beiuş - Vulturii Săcueni 3-0 (0-0)

Marcatori: Nicolae Goilean 57, Cristian Copil 75, Vlăduţ Degău 85

CLASAMENT PLAY-OFF

1. CS Diosig     10        9          1          0          32-6     28

-------------------------------------------------------------------------------------

2. Foresta Tileagd         10        7          2          1          26-13   23

3. CA Oradea  10        6          2          2          23-15   20

4. Bihorul Beiuș            10        5          2          3          18-11   17

5. CS Oşorhei  10        3          1          6          16-24   10

6. Vulturii Săcueni         10        3          0          7          7-17     9

7. Olimpia Salonta        10        3          0          7          9-24     9

8. U Oradea     10        0          0          10        11-35               0

Etapa viitoare (sâmbătă, 18 mai): CS Diosig - Foresta Tileagd (ora 11.00), CAO - Bihorul Beiuş (ora 11.00, la Paleu), CS Oşorhei - Olimpia Salonta (ora 11.00, la Alparea). Meciul Vulturii Săcueni - U Oradea se va disputa miercuri, 22 mai, de la ora 18.00.