Medie ridicată de goluri în Liga a IV-a, fie ca vorbim de play-off sau de meciurile fără miză din play-out. Derby-ul rundei de la Sântandrei s-a încheiat cu victoria clară a Crișului, care „curge” puternic spre barajul de promovare, spre deosebire de Foresta Tileagd, ezitantă în play-off.

Condusă din prima repriză de CSC Nojorid Livada, Viitorul Borș a întors rezultatul în două minute din finalul jocului disputat în deplasare și ține aproape de lider, cu care se va duela sâmbătă.

În Seria Nord din play-out, toate favoritele au câștigat, detașat CS Diosig și Unirea Valea lui Mihai, și la limită, Vulturii Săcueni. Răsturnări de situație după pauză în cele trei jocuri din Seria Sud. În avantaj după prima parte, Victoria Avram Iancu și Universitatea Oradea au clacat după pauză, fiind surclasate de Voința Ciumeghiu, respectiv CS Bihorul Beiuș. Egala lui CAO II în prima repriză, Olimpia Salonta a fost sufocată până la final de juniorii orădeni.

PLAY-OFF

CSC Nojorid Livada - Viitorul Borș 1-2 (1-0)

Marcatori: Adrian Micaș 21 / Adrian Juca 84, Akos Waritz 85

Crișul Sântandrei - Foresta Tileagd 4-1 (2-1)

Marcatori: Victor Dobrescu 4, Andrei Șumălan 7, 85, Erik Tiponuț 62 autogol /Laviniu Dărăban 21

CLASAMENT

1.Crișul Sântandrei       2          2          0          0          7-2       6

---------------------------------------------------------------------------------------------

2.Viitorul Borș  2          1          1          0          3-2       4

3.Foresta Tileagd          2          0          1          1          2-5       1

4.Nojorid Livada          2          0          0          2          2-5       0

Etapa viitoare (21-22 mai): Viitorul Borș - Crișul Sântandrei, Foresta Tileagd - CSC Nojorid Livada.

PLAY-OUT - SERIA NORD

CS Oșorhei - CS Diosig 3-6 (1-5)

Marcatori: Darius Petruș 8, Daniel Postolachi 48, Ionuț Raț 85 / Paul Suciu 4, 78, Teodor Cheregi 16 penalty, 19, Mădălin Vaida 33, 34

Unirea Valea lui Mihai - Slovan Valea Cerului 4-0 (2-0)

Marcatori: Gabriel Lazea 15, Roland Crișan 27, Janos Lakatos 65, Ricsi Balaj 79

Vulturii Săcueni - Crișul Aleșd 3-2 (1-1)

Marcatori: Zsolt Hendre 16, Robert Gergely 79, 84 / Adrian Horvath 38, Cristian Marușca 50

CLASAMENT

1.CS Diosig          1      1          0          0          6-3       26

2.Unirea Valea lui Mihai            2          1          0          1          5-2       26

3.Vulturii Săcueni          1          1          0          0          3-2       25

4.Crișul Aleșd  2          1          0          1          10-4     12

5.CS Oșorhei         2    1          0          1          5-7       8

6.Slovan Valea Cerului 2          0          0          2          1-12     8

Etapa viitoare (sâmbătă 21 mai): Crișul Aleșd - CS Oșorhei, Slovan Valea Cerului - Vulturii din Săcueni, CS Diosig - Unirea Valea lui Mihai.

PLAY- OUT SERIA SUD

Victoria Avram Iancu - Voința Ciumeghiu 1-4 (1-0)

Marcatori: Viorel Harapu 4 / Ionuț Apetroaiei 58, 67, Cătălin Chișe 77, Florin Buibaș 87

CAO 1910 II - Olimpia Salonta 6-1 (1-1)

Marcatori: Paul Chiș-Toie 15, Andrei Hosu 51, Andrei Chindlea 66, 85, 90+1, Denis Șandro 90+3 / Eduard Rusu 20

CS Bihorul Beiuș - Universitatea Oradea 5-1 (0-1)

Marcatori: Robert Ţirban 51, Mădălin Trip 58, 70, 77 (ultimele două din 11 m), Cristian Oncică 84 / Denis Dardai 31 (11 m).

CLASAMENT

1.CAO 1910 Oradea II            2          2          0          0          12-2     32

2.CS Bihorul Beiuș       1          1          0          0          5-1       30

3.Universitatea Oradea 2          1          0          1          5-5       27

4.Olimpia Salonta         1          0          0          1          1-6       20

5.Victoria Avram Iancu 2          0          0          2          2-10     16

6.Voința Ciumeghiu      2          1          0          1          4-5       13

Etapa viitoare (21-22 mai): Olimpia Salonta - Victoria Avram Iancu, FC Universitatea Oradea - CAO 1910 Oradea, Voința Ciumeghiu - CS Bihorul Beiuș.