Echipa națională de handbal a României a pierdut meciul contra reprezentativei similare a Muntenegrului, vineri, la Kunamoto, scor 26-27 (12-11), în penultima rundă din grupa C a Campionatului Mondial din Japonia.

Prima repriză dintre România și Muntenegru a fost una foarte echilibrată, cea mai mare diferență de scor fiind de două goluri. La pauză, tricolorele au intrat în avantaj, scor 12-11.

În partea secundă, România a început să se distanțeze, având chiar și un avantaj de patru goluri, scor 21-17. Au urmat apoi câteva minute foarte slabe ale tricolorelor, care au încasat șapte goluri consecutive. Până la final, România nu a reușit să mai egaleze, înregistrând al doilea eșec de la turneul final, scor 26-27, după cel cu Spania, din prima rundă.

Cristina Neagu, odihnită în meciul cu Kazahstan, de marți, a fost din nou la înălțime, reușind să înscrie de 11 ori. Următoarea cea mai bună marcatoare a României a fost Gabriela Perianu, cu patru reușite. De la Muntenegru s-a remarcat Jovanka Radicevic, care a punctat de șapte ori.
Meciul decisiv pentru obținerea locului 3 în grupă și calificarea în Main Round va avea loc vineri (ora 12.00, Digisport 1), între România și Ungaria. Dacă va trece de Ungaria, România se va califica în grupa principală cu 0 puncte, întrucât a înregistrat eşecuri cu celelalte calificate, Spania şi Muntenegru.

„A fost un meci cu multe momente bune și mai puțin bune. În final, Muntenegru a câștigat, victoria a fost obținută la limită în acest meci. Nu sunt multe de spus, sunt mândră de echipa mea, ne-am luptat foarte bine. Jucăm din ce în ce mai bine, iar acum toată concentrarea va fi pe meciul cu Ungaria. Trebuie să câștigăm pentru a ne califica în grupele principale. Nu am urmărit foarte mult meciurile lor, însă am încredere că ne vom impune”, a afirmat Cristina Neagu.