Returul play-off-ului Ligii a IV-a a debutat cu rezultate favorabile echipelor oaspete, victoriose în trei din cele patru întâlniri de sâmbătă. Doar duelul Foresta Tileagd - CS Bhorul Beiuș s-a încheiat nedecis și fără goluri.

Condus la pauză de ultima clasată, liderul CS Diosig s-a reabilitat în partea secundă, trecând cu emoții, un test ce se anunța facil, cu studenții orădeni, care au bifat al nouălea eșec consectiv. Tot în repriza a doua a rezolvat și CAO partida cu CS Oșorhei, urcând pe locul 3, dar la diferență importantă de prima clasată. Vulturii din Săcueni a confirmat revirimentul la Salonta, ajungând la a treia victorie consecutivă.

Rezultatele etapei a 8-a:

FC Universitatea Oradea – CS Diosig Bihardioszeg 1-2 (1-0)

Marcatori: Cătălin Boiciuc 45+1 / Cristian Cigan 64, Pop Florin 86

ACS Oșorhei – Club Atletic Oradea 1-3 (1-1)

Marcatori: Răzvan Giura 45 / Raul Ardelean 34, 89, Akos Waritz 55

CSM Olimpia Salonta – Sasok Vulturii din Săcueni 0-2 (0-0)

Marcatori: Nandor Pop 55, Zsolt Hendre 88

Foresta Tileagd - CS Bihorul Beiuș 0-0

CLASAMENT PLAY-OFF

1. CS Diosig                   8          7          1          0          24-5   22

-------------------------------------------------------------------------------------

2. Foresta Tileagd          8          6          1          1          20-9   19

3. CA Oradea                 8          5          1          2          18-12 16

4. Bihorul Beiuș             9          4          2          3          15-11 14

5. Vulturii Săcueni          8          3          0          5          6-11   9

6. Olimpia Salonta         8          3          0          5          9-17   9

7. CS Oşorhei                8          2          1          5          11-17 7

8. U Oradea                   9          0          0          9          10-31 0

Etapa viitoare (sâmbătă 4 mai): Club Atletic Oradea – CSM Olimpia Salonta (ora 11:00, Baza Sportivă Paleu), CS Diosig Bihardioszeg – ACS Oșorhei (ora 11:00), Sasok Vulturii din Săcueni – Foresta Tileagd (ora 18:00). Meciul CS Bihorul Beiuș – FC Universitatea Oradea, scor 2-1, s-a jucat în devans.