FC Oradea - Unirea Sânnicolau Mare
Misiune aparent uşoară
După două deplasări consecutive în care au acumulat maximum de puncte, "roş-albaştrii" revin în faţa propriilor suporteri. Începutul de campionat ne-a arătat că orădenii s-au descurcat mai bine pe terenuri străine, dar astăzi li se oferă prilejul de a infirma această constatare.
Dacă ar fi să ne gândim că vor avea în faţă o nou promovată, prezentă în premieră absolută în eşalonul secund, am putea spune că misiunea gazdelor este aparent facilă. Însă, dacă luăm în calcul faptul că în lotul echipei din Sânnicolau se află o sumedenie de jucători experimentaţi (Macavei, Utfineanţ, Băban, Mitrică, Boldor, Stupar, Ciocoi) cu prezenţe chiar în Divizia A, partida nu se anunţă atât de uşoară pe cât ar părea, lucru recunoscut şi de antrenorul Marian Bondrea: "Vom întâlni una dintre cele mai experimentate echipe din serie cu mulţi foşti divizionari A în componenţă care au ştiinţa jocului. Nu cu mult timp în urmă am mai jucat un amical chiar la Oradea (n.r. - câştigat de FCO cu 3-0), în care doar nişte sclipiri au făcut să apară golurile, de aceea va trebui să fim foarte atenţi".
Nu este mai puţin adevărat că în momentul de faţă, gruparea orădeană traversează o perioadă fastă şi are suficiente atuuri pentru a se impune. "Va trebui să insistăm foarte mult. În primul rând, va trebui să ne impunem superioritatea în plan fizic şi apoi să profităm de erorile pe care le va comite adversarul. Asta, pentru că este absolut obligatoriu ca orice echipă să facă greşeli. Să sperăm că jucătorii vor fi inspiraţi şi vor exploata momentul bun în care ne aflăm", afirmă "principalul" gazdelor.
Mai liniştiţi după ce săptămâna trecută au contabilizat prima victorie în acest campionat, oaspeţii au anunţat că nu vin să facă figuraţie. "Nu mergem la Oradea ca să ne apărăm, ci vom încerca să ne facem jocul obişnuit, chiar dacă întâlnim echipa momentului în seria a III-a. Consider că n-avem nimic de pierdut, ci numai de câştigat", este de părere Dan Mănăilă, antrenorul Unirii. În urmă cu două sezoane, acesta s-a aflat pe banca tehnică a grupării bihorene în calitate de secund al lui Ionuţ Popa, iar în această vară a avut contacte cu oficialii clubului pentru preluarea echipei de pe Criş, dar până la urmă a fost preferat Marian Bondrea.
Faţă de partida cu ACU, în formula de start a "roş-albaştrilor" va surveni o modificare, determinată de suspendarea lui M. Popa. Absenţa acestuia şi lipsa unor soluţii viabile în defensivă pare să-l determine pe antrenorul orădenilor să revină la sistemul 4-4-2. În aceste condiţii, în primul "11" s-ar regăsi Vâtcă - Stoican, Lupuţ, Gongolea, Lungan - Gado, Fele, Tudor, Bălaşa - Stan, Balaci, iar pe banca de rezerve Mindileac, Dianu, Berde, Georgiu, Oprea, Neaga, Galbenu.
La echipa bănăţeană ar putea evolua Boldor - Utfineanţ, Macavei, Hromei - Postolache, Grijincu (Stupar), Mitrică, Vezan, Ciocoi - Băban şi Grigore.
Partida va începe la ora 11.00 şi va fi condusă de Gabriel Mocean (Câmpia Turzii) - la centru, Eugen Pârvulescu (Mediaş) şi Monica Rigo (Cluj-Napoca) - asistenţi. Observator FRF a fost delegat Aron Huzu (Sibiu). Preţul unui bilet de intrare este 40.000 lei, doar la sectorul de sub tribuna oficială valoarea acestuia fiind de 100.000 lei.
Clasament
1. Gaz Metan 3 3 0 0 5-1 9 (+3)
2. FC Oradea 3 2 1 0 8-3 7 (+4)
3. Tricotaje 3 2 0 1 4-3 6 (0)
4. Jiul 3 2 0 1 6-5 6 (0)
5. ISCT 3 2 0 1 4-4 6 (+3)
6. Olimpia 3 2 0 1 3-3 6 (0)
7. Armătura 3 1 1 1 7-5 4 (+1)
8-10. UTA 3 1 1 1 4-3 4 (+1)
CS Deva 3 1 1 1 4-3 4 (-2)
Corvinul 3 1 1 1 4-3 4 (+1)
11. Sânnicolau Mare 3 1 1 1 4-4 4 (-2)
12. Salonta 3 1 1 1 3-3 4 (+1)
13. Oaşul 3 1 0 2 2-2 3 (0)
14. Unirea Dej 3 0 1 2 1-6 1 (-5)
15. "U" Cluj 3 0 0 3 4-8 0 (-3)
16. ACU Arad 3 0 0 3 0-8 0 (-6)
Celelalte jocuri ale etapei: UTA Arad - Jiul Petroşani; Oaşul Negreşti - CS Deva; Armătura Zalău - Gaz Metan Mediaş; Corvinul Hunedoara - Unirea Dej; Industria Sârmei Câmpia Turzii - Olimpia Satu Mare; ?U? Cluj-Napoca - ACU Arad.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.