Atacantul orădean, care s-a despărțit recent de UTA Arad, și-a găsit o altă echipă unde să joace la doar o zi distanță de la „divorțul” de echipa ce joacă în alb și roșu. Astfel, fotbalistul de 33 de ani va evolua în continuare la FC Hermannstadt, o formație din Liga a II-a care își dorește să promoveze în primul eșalon.

Cu toate că era al doilea golgheter al echipei, vârful de atac nu a mai făcut parte din planurile de viitor ale lui Laszlo Balint, antrenorul arădenilor, astfel că s-a ajuns la un acord în ceea ce privește separarea drumurilor dintre Hora și echipa din orașul de pe Mureș, cu 6 luni înainte de expirarea contractului. Cum la Sibiu ambițiile sunt mari, clubul condus de către Dani Coman dorindu-și promovarea în Liga I chiar la finele acestui sezon, mutarea nu este deloc surprinzătoare. Sibienii vor evolua pe noul stadion din sezonul viitor astfel că este perfect de înțeles dorința acestora de a evolua în compania celor mai bune echipe de fotbal din România. Hora a fost golgheterul Ligii 1 în sezonul 2015/2016, cu 19 reușite. Un titlu de campion al României, o Cupă și o Supercupă a României, plus alte două Cupe ale Turciei sunt trofeele din palmaresul lui Ioan Hora. „Este o zi importantă pentru fotbalul sibian! Zi importantă pentru FCH! Ioan Hora este de-al nostru! Un profesionist care nu mai are nevoie de nici o prezentare face parte începând de azi din familia FCH! Ioan Hora este unul dintre cei mai titrați fotbaliști din România care au jucat vreodată la Sibiu și sub culorile echipei noastre. Ne bucură foate mult decizia lui de a se alătura proiectului nostru! Acest fapt reconfirmă demersurile conducerii FCH și ale tuturor celor care contribuie prin fapte și investesc în revenirea echipei noastre în Liga 1!”, scriu sibienii pe pagina de Facebook a clubului. La FCH evoluează și portarul orădean Ionuț Pop (24 de ani, ex-FC Bihor). FC Hermannstadt ocupă locul al doilea în Liga a II-a cu 35 de puncte, șapte mai puțin decât liderul Petrolul Ploiești.