FC Oradea încearcă să profite din plin de amânarea startului returului Diviziei A. Oficialii bihoreni şi-au propus ca, până atunci, să mai reuşească completarea lotului cu câţiva jucători de valoare. Până ca transferul lui Ziyati să devină certitudine, gruparea orădeană şi-a asigurat serviciile lui Vasile Georgiu, de la divizionara secundă Tricotaje Ineu. Însoţit de antrenorii echipei din Ineu, principalul Sorin Cigan, secundul Petre Bunaciu şi de tatăl său, jucătorul în vârstă de 23 de ani s-a prezentat, ieri dimineaţă, la Stadionul Municipal. După o discuţie de aproximativ 20 de minute cu antrenorul principal Dumitru Dumitriu, Georgiu a intrat în vestiar, s-a echipat şi a plecat cu noii săi colegi la antrenament, în Băile Felix. Mijlocaşul ofensiv a fost testat în amicalul de la Inand, cu UTA, în care n-a evoluat deloc rău. Luând atunci în calcul că nu mai era mult până la startul întrecerii şi fotbalistul ar mai avea nevoie de o perioadă de acomodare, Dumitriu nu l-a reţinut în lot, dar a precizat că va rămâne în atenţia sa. ?E un copil talentat, dar l-am verificat destul de târziu şi nu mai avem timp pentru aşa ceva. Nu va ramâne la noi, dar îl vom urmări în continuare?, l-a caracterizat Ţiţi, după testul de sâmbăta trecută cu "Bătrâna Doamnă". Amânarea returului, dar mai ales nemulţumirea tehnicianului faţă de evoluţia unor jucători din linia mediană, i-a determinat pe orădeni să-l aducă încă de pe acum. ?Cred că va fi cuprins în lotul nostru. Este un jucător care a demonstrat calităţi bune, pentru ceea ce vreau eu. Sper să fie util echipei?, a spus Dumitriu înaintea antrenamentului de ieri. Georgiu mai are contract cu echipa ineuană încă un an, dar, în opinia vicepreşedintelui Constantin Bigan, acest lucru nu constituie un impediment în realizarea transferului. "Ne-am înţeles deja cu conducerea celor de la Tricotaje. Valoarea tranzacţiei este mult mai mică decât cele care se vehiculează acum pe piaţa transferurilor. Mai rămâne ca, în zilele următoare, să parafăm actele", menţiona Bigan, adăugând că gruparea orădeană ar agrea ca jucătorul să semneze un contract pe minimum trei ani. Dacă nu va interveni nimic, Georgiu ar fi al cincilea fotbalist arădean din lotul actual al FC Oradea, după Mârne, Zaha, Fritea şi Mărginean.