Gloria Bistriţa - FC Bihor - Ar putea profita de forma mai slabă a gazdelor
Cea mai puternică echipă a momentului din Seria 10 a Ligii a III-a la fotbal va juca în deplasare, pe terenul echipei care, probabil, are cele mai mari ambiţii de promovare în eşalonul al doilea. Jocul de la Bistriţa, contând pentru etapa a 3-a din playoff, se va desfăşura vineri, 14 aprilie, de la ora 17.00.
Bistriţa, neînvinsă pe propriul teren
Privind statistica meciurilor disputate de formaţia bistriţeană pregătită de către Adrian Falub am observat că aceasta a obţinut victorii pe linie în toate jocurile disputate pe teren propriu în actuala ediţie de campionat, iar asta vorbeşte de la sine despre forţa pe care Gloria o are atunci când evoluează în faţa propriilor suporteri. În schimb parcursul Bistriţei în playoff-ul Seriei a 10-a din Liga a III-a nu arată aşa cum şi-ar fi dorit fanii ei câtă vreme în primele două partide aceasta a obţinut doar două remize, ce-i drept ambele în deplasare, la Satu Mare (0-0) şi Sânmartin (2-2). Aceste semi-eşecuri ale formaţiei din Bistiţa împreună cu victoriile orădenilor cu Lotus şi Satu Mare au făcut ca FC Bihor să ia un avans de 6 puncte în fruntea ierarhiei. Totuşi, această fază a competiţiei este abia la început astfel că nu putem afirma la acest moment că zarurile ar fi aruncate.
Doar remiză la Sânmartin
Gloria, a doua clasată în playoff-ul Seriei a 10-a, vine după o remiză, scor 2-2, înregistrată chiar în judeţul Bihor, la Sânmartin, acolo unde Lotus a oferit orădenilor acel sprijin pe care l-au primit la rândul lor, pentru intrarea în playoff, în ultima rundă a sezonului regulat. Deşi a terminat prima repriză a acelei partide în avantaj, Gloria a terminat la final doar la egalitate cu Lotus, echipă care va fi un excelent arbitru în lupta pretendentelor la câştigarea playoff-ului din moment ce nu are practic nicio şansă să urce în clasament.
5 victorii consecutive pentru FC Bihor
Echipa pregătită de Florin Farcaş se află într-o formă sportivă excelentă câtă vreme în ultimele 5 meciuri disputate au obţinut tot atâtea victorii. La ultima lor apariţie, pe propriul teren acolo unde etapă de etapă vin tot mai mulţi spectatori pentru a-i vedea la treabă, roş-albaştrii au învins la scor de neprezentare pe CSM Satu Mare, cea de-a doua echipă din serie cu mari ambiţii de promovare. Deşi au evoluat mai mult timp în superioritate numerică, victoria orădenilor, care au câştigat fiecare dintre cele două reprize, este de necontestat. Cu un golaveraj de 5-0 după 2 etape disputate din playoff, FC Bihor are un avans de 6 puncte faţă de Gloria Bistriţa, a doua clasată, luând astfel o opţiune importantă la câştigarea campionatului.
Prilej bun de revanşă
Cele două formaţii s-au aflat faţă în faţă de două ori în acest sezon competiţioal iar bihorenii nu au reuşit să câştige niciodată. Partida de la Oradea s-a terminat la egalitate, scor 1-1, în timp ce meciul de la Bistriţa s-a încheiat cu victoria Gloriei, rezultat 1-0. Aşadar ar fi momentul ca elevii lui Florin Farcaş să profite de perioada mai slabă pe care o traversează Gloria dar misiunea lor va fi infernală câtă vreme elevii lui Adrian Falub sunt invincibili pe teren propriu în această ediţie de campionat.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.