Echipa de handbal feminin a oraşului are un debut de sezon nereuşit, CSU Oradea contabilizând două eşecuri în primele două meciuri ale turneului inaugural din cadrul campionatului Seriei B a Diviziei A, care se desfăşoară în aceste zile în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe.

Surclasate de CSM Târgu Jiu

În primul joc oficial susţinut de la declanşarea pandemiei, orădencele, care din vară nu mai sunt pregătite de cuplul de antrenori Doina şi Cristian Ardelean, aceştia fiind înlocuiţi cu Sebastian Tudor, au avut neşansa să dea peste, probabil, cea mai puternică echipă din serie. Cu un plus de experienţă pentru gorjence, dar şi cu un minus pentru orădence, care au fost nevoite să efectueze perioada de carantină din cauza a 5 jucătoare găsite infectate nu cu mult timp în urmă, CSM Târgu Jiu şi-a adjudecat clar disputa din prima rundă. Prima repriză a fost la discreţia gorjencelor, care şi-au mărit constant avantajul pe tabela de marcaj: 6-2 în minutul 15, 10-5 în minutul 20, 14-7 în minutul 27 şi 18-9 la pauză. În partea secundă, până la mijlocul acesteia, CSM Târgu Jiu a jucat la fel de serios mărindu-şi ecartul la 13 goluri (28-15) în minutul 41. Din acel moment, simţind superioritatea echipei sale, antrenorul formaţiei din oraşul lui Brâncuşi a decis să schimbe „garnitura” de bază apelând la serviciile jucătoarelor de pe bancă. În ciuda acestui fapt diferenţa s-a menţinut constantă până la final (31-19 în minutul 47, 35-22 în minutul 52, 40-25 în minutul 58 şi 42-27 final).

Puţin mai bine cu Deva, dar nu suficient

În cea de-a doua partidă, disputată ieri, orădencele au suferit un nou eşec, de data aceasta în compania echipei CSM Deva. Deşi cu o evoluţie mai bună, orădencele pregătite de Sebi Tudor au fost din nou conduse aproape în permanenţă (4-5 în minutul 8, 7-7 în minutul 14, 8-10 în minutul 18, 10-13 înminutul 21, 12-15 în minutul 26 şi 13-18 la pauză). Bihorencele au început slab mitanul secund, permiţându-le adversarelor să se distanţeze chiar la 9 goluri (13-22) în minutul 36. Antrenorul Sebi Tudor a solicitat timp de odihnă care a avut efect, fetele de la CSU revenind parţial în joc în faţa unei echipe care nu avea pe bancă antrenorul principal. Până în minutul 46, bihorencele s-au apropiat la 5 goluri diferenţă (20-25), dar a urmat o altă cădere, care le-a permis fetelor din Deva să-şi mărească ecartul, 21-29 în minutul 51. Studentele din Oradea au mai avut o răbufnire de orgoliu, apropiindu-se din nou la 5 goluri diferenţă (28-33 înminutul 57), dar soarta partidei nu a mai putut fi schimbată, aceasta încheindu-se cu 30-35 în favoarea lui CSM Deva. În runda cu numărul trei, Oradea are astăzi etapă liberă, iar mâine va încheia Turneul 1 în compania formației CSU Reșița. După primele două etape, CSU Oradea ocupă ultimul loc în clasament (7) fără niciun punct şi având cel mai slab golaveraj, 57-77.

CSU Oradea: Crina Pintea, Amalia Corha, Raluca Fulgescu - portari; Rafaela Duțu 2+0 goluri, Mădălina Horj 1+0, Nicoleta Abodi 8+8, Denia Tudose 4+3, Andreea David 1+5, Ariane Zegrean 0+1, Ștefania Surducan 4+2, Denissa Toma 1+1, Adelina Pop 1+1, Anamaria Mastan, Alexandra Corondan, Anamaria Hercuț 0+5 și Nicoleta Deaconu 5+4.