Început de sezon excelent pentru tirul orădean
Capitala a găzduit, la sfârşitul săptămânii trecute, Campionatul Naţional de tir pe echipe aer comprimat, competiţie rezervată juniorilor I şi seniorilor. La feminin, Oradea a fost reprezentată de echipa CSU, compusă din Alexandra Keri, Ioana Rusu şi Antonia Sălăjan, care a participat atât la întrecerea junioarelor, cât şi la cea a senioarelor. Orădencele, antrenate de Vasile Leţ şi Adriana Floruţa, s-au remarcat mai întâi la junioare, unde s-au impus cu un total de 1143 de puncte, în faţa celor două echipe ale clubului bucureştean Triumf, iar apoi, au repetat succesul şi la senioare (aer comprimat 40 focuri AC). Totalul de 1139 de puncte, cu două mai multe decât echipa Steaua Bucureşti, le-a adus sportivelor orădence clasarea pe primul loc în ierarhia naţională.
În concursul masculin, Oradea a fost reprezentată de echipa CS Armata, pregătită de antrenorul emerit Ion Stănescu. Trio-ul Marius Zmaranda, Ionuţ Şarba, Adrian Olcean a câştigat întrecerea pe echipe rezervată juniorilor I, obţinând un rezultat de 1696 puncte.
"Cele două victorii obţinute sunt extrem de preţioase, mai ales cea de la senioare, unde nu m-am aşteptat ca fetele noastre de 17 ani să depăşească mult mai experimentatele lor adversare, în special componentele echipei Steaua. Succesul trio-ului Keri-Rusu-Sălăjan demonstrează, o dată în plus, valoarea acestor sportive, care se află încă la vârsta junioratului", a declarat antrenorul Vasile Leţ.
Următoarea ?ţintă? a sportivelor de la CSU este Cupa României, care va începe pe 19 februarie, la Bucureşti şi se va desfăşura în trei manşe.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.