Tenismena bihoreană Irina Bara nu a reuşit să câştige cea mai importantă finală a carierei. Şteianca a fost învinsă de o adversară mai slab cotată, dar în ascensiune, în ultimul act al turneului de 100.000 de dolari „FineMark Women’s Pro Tennis Championship” de la Bonita Springs, în Florida.

Favorită numărul 5, Irina (26 ani, 133 WTA înaintea competiţiei) a fost învinsă de Katie Volynets (SUA, 19 ani, locul 299 WTA) după mai bine de trei ore de joc cu răsturnări de situaţii. Irina Bara şi-a adjudecat primul set cu 7-6 (4), a condus cu 4-1 în al doilea, dar l-a pierdut cu 6-7 (2), pentru ca în decisiv să clacheze cu 1-6.

Până să ajungă să joace pentru trofeu, Irina Bara a eliminat în primul tur pe Despina Papamichail (Grecia, locul 270),scor 6-3, 6-1, în optimile de finală pe Usue Maitane Arconada (SUA, locul167), scor 2-6, 6-3, 7-5; în sferturile de finală a trecut de  Magdalena Frech (Polonia, 152 WTA), cu 7-6 (3), 3-6, 6-4, pentru ca în semifinale să dispună de Irina Fetecău (25 ani, locul 238 WTA), venită din calificări, scor 6-4, 6-1.

Cele 85 de puncte i-au adus Irinei un salt de 12 locuri în ierarhia WTA, până pe 121, aproape de maximul carierei, poziţia 115 în octombrie 2020.

Până la sfârşitul săptămânii trecute, cea mai importantă finală pentru Irina era cea disputată anul trecut la  Cagnes sur Mer (Franța), turneu de 80.000 de dolari. Bilanţul victorii - înfrângeri în finalele de până acum este 9-12 pentru tenismena originară din Ştei.