Irina Bara, în calificări la Openul Australiei - A șase prezență la Melbourne
Patru românce figurează pe tabloul calificărilor la Openul Australiei, primul Grand Slam al anului 2023. Printre acestea se află și șteianca Irina Bara, în vârstă de 27 ani, locul 174 WTA în proba de simplu.
Irina Bara va juca pentru a șasea oară în calificări la Melbourne, dar doar la ediția precedentă a reușit să ajungă pe tabloul principal, în calitate de lucky loser, pierzând în primul tur. În 2018 a mai câştigat un meci în calificări, la celelalte trei ediţii a pierdut în prima rundă.
Celelalte românce aspirante la un loc pe tabloul principal de 128 de jucătoare sunt Gabriela Ruse (117 WTA, 25 de ani), Alexandra Cadanţu-Ignatik (177 WTA, 32 de ani), Gabriela Lee (198 WTA, 27 de ani). Meciurile din calificări vor începe pe 9 ianuarie.
Între cele 104 tenismene acceptate direct sunt cinci din România, Irina Begu (34 WTA, 32 de ani), Sorana Cîrstea (38 WTA, 32 de ani), Ana Bogdan (48 WTA, 30 de ani), Jaqueline Cristian (151 WTA, 24 de ani) și Patricia Ţig (795 WTA, 28 de ani), ultimele două în baza clasamentului protejat. Simona Halep (10 WTA) nu poate participa din cauza suspendării pentru acuzația de dopaj.
La masculin, doar Nicholas Ionel (229 WTA) va juca în calificări, fiind pentru prima dată când la un turneu de Grand Slam al seniorilor.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.