La un an şi trei luni de la retragerea din activitate, Claudiu Keşeru a revenit în fotbalul profesionist în Bulgaria. Nu la Ludogoreţ Razgrad pentru care a evoluat cu succes între 2016 şi 2022, ci la vicecampioana Cherno More Varna.

După trei săptămâni de pregătire cu noua echipă, Keșeru a intrat pe teren în minutul 73 al meciului Cherno More Varna – Botev Vratsa, scor 2-1, la care au asistat 13.000 de spectatori. Atacantul cu nr. 13 pe tricou a și marcat în minutul 75 pentru Cherno More, însă golul a fost anulat, după consultarea VAR, pe motiv de ofsaid.

În prima ligă bulgară, Keșeru a adunat 246 de meciuri, 145 de goluri și 47 de pase de gol, cel mai important marcator din istoria clubului şi are în palmares șase titluri de campion și două cupe ale Bulgariei cu Ludogoreț.
După 4 etape, formaţia din Varna se află pe locul 4 cu 7 puncte, din două victorii, o remiză și o înfrângere.
La Cherno More Varna mai evoluează un român, Andreas Calcan (30 de ani), ultima dată la U Cluj,