Vicecampioana României la baschet masculin a pierdut 90-79 (23-19, 22-19, 21-19, 24-22) duelul din deplasare cu Legia Varșovia din Europe Cup complicându-și astfel major situația în cadrul Grupei J. Partida a fost marcată de unele decizii ale brigăzii de arbitri care au fost subliniate la final de către antrenorul Cristian Achim care, în același timp, a recunoscut și forța adversarului pe care echipa sa l-a avut în față.

„Arbitrajul în această partidă nu a fost în regulă. Regret să spun asta, dar nu ne-au tratat nici măcar cu minim de respect. Nu mă așteptam că într-o astfel de competiție să existe o astfel de abordare din partea unor arbitri. Legia a avut un procentaj excelent la aruncările de trei puncte, 48%, în condițiile în care a înscris 14 astfel de coșuri. Au marcat de la 10 metri, au înscris cu aruncări contestate de apărarea noastră. Când joci împotriva unei echipe care se află într-o astfel de formă și dispoziție de joc totul devine foarte dificil. Apreciez că efortul nostru a fost corect. Ne-am luptat. Au fost câteva aspecte în care am fost superiori. Am respectat planul de joc în ambele faze ale jocului, lucru care este iarăși important. Am avut momente când am devenit mai puțin ordonați în joc, iar atunci Legia ne-a pedepsit imediat. Au fost situații de 2 contra 1 sau 3 contra 1 pe care noi le-am irosit și s-au întors împotriva noastră. Felicit Legia pentru victorie”, a declarat Cristian Achim, antrenorul CSM CSU Oradea.

În urma acestui rezultat, CSM CSU Oradea are 1-2 la general și se află pe locul 3 în Grupa J la jumătatea acestei faze din FIBA Europe Cup. Următorul meci al echipei orădene are loc sâmbătă (04.11), la Ploiești, în Liga Națională.

CSM CSU Oradea: Tarolis 23 puncte (1×3p), Pearson 20, K. Richard 9 (1×3), Freeman 8, Neal 8, N. Markovic 6 (2×3), Nicolescu 3 (1×3), Gotcher 2, Baciu, T. Gheorghe. Antrenor: Cristian Achim