Norma de cel puțin trei goluri marcate pe meci a fost atinsă din nou de echipa pregătită de Călin Cheregi dar cu toate acestea CSC Sânmartin s-a întors cu doar un punct din deplasarea de la Odorheiu Secuiesc, scor 3-3.

Același rezultat de egalitate a fost consemnat și la pauză după golurile înscrise de către Sandu Iovu, în minutul 19, pentru gazde, și Sergiu Pop, în minutul 36, din penalty, pentru oaspeți. Repriza secundă a fost și mai animată, echipa pregătită de Călin Cheregi reușind să întoarcă rezultatul după ce amfitrionii fuseseră în avantaj cu 2-1. Cu toate acestea, deși Habakuk făcuse 3-2 pentru CSC Sânmartin în minutul 86, echipa din Odorhei a reușit să restabilească egaliatea în penultimul minut de joc dn timpul regulamentar prin reușita lui Sebastian Bucur. Pentru AFC a mai marcat Robert Jakab, în minutul 62, în timp ce pentru CSC a punctat Florin Pop, în minutul 71. De menționat că bihorenii au mai irostit trei ocazii bune de a înscrie pe parcursul reprizei secunde.

CSC Sânmartin: Barabaş – Fl. Pop, Pintea, Lupşe, Arsene, Andraş (65 S. Brata), Tiponuţ, Habakuk, I. Ban (55 Szabados), Sorian, Sg. Pop.

Celelalte rezultate ale etapei a II-a:

Unirea Dej - Metalurgistul Cugir     0-0

Sănătatea Cluj - Avântul Reghin    1-1

Au marcat: Andrei Ceaca (58) / Adrian Murar (31)

Minaur Baia Mare - Fotbal Comuna Recea    1-1

Au marcat: Adrian Bedea (64) / Adrian Micaş (37)

Industria Galda - Sticla Arieşul Turda    0-1

A marcat: Erik Oltean (35)

Luceafărul Oradea - CFR Cluj 2    2-1

Au marcat: Daniel Pop (30), George Paraschiv (52) / Alin Fică (22)

Unirea Alba Iulia – Gloria Bistrița    4-0

Au marcat: Ionuţ Frăsineanu (27), Alexandru Giurgiu (66), Ioan Petresc (80), Andrei Bârdea (88)

SCM Zalău - Viitorul Şelimbăr   2-2

Au marcat: Sebastian Culda (39), Răzvan Dulap (83) / Alexandru Curtean (24), Ciprian Natea (90+2)

6. Fotbal Comuna Recea 2        1        1        0        3-2     4

7. CFR Cluj II                     2        1        0        1        3-2     3

8. Gloria Bistrița                2        1        0        2        4-6     3

9. AFC Odorheiu Secuiesc        2        0        2        0        4-4     2

10. Avântul Reghin           2        0        2        0        2-2     2

11. Minaur Baia Mare      2        0        1        1        2-3     1

16. SCM Zalău                 2        0        1        1        2-4     -5

* Prima clasată va promova în Liga a II-a. Ultimele 4 vor retrograda în Liga a IV-a la fel ca și cea mai slab clasată echipă de pe locul al 12-lea din toate cele 5 serii. Pentru stabilirea acestei echipe se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate cu formațiile de pe locurile 1-11 din seria în care a evoluat.

Etapa următoare (6-7 septembrie): Viitorul Șelimbăr - Unirea Dej, Gloria Bistrița – SCM Zalău, Avântul Reghin – Unirea Alba Iulia, CSC Sânmartin – Sănătatea Cluj (vineri, de la ora 17.00, la Sântion), CFR Cluj II – AFC Odorheiu Secuiesc, Sticla Arieșul Turda – Luceafărul Oradea, Fotbal Comuna Recea – Industria Galda și Metalurgistul Cugir – Minaur Baia Mare.