Liga a III-a la fotbal - CSC Sânartin a cucerit primul punct
Norma de cel puțin trei goluri marcate pe meci a fost atinsă din nou de echipa pregătită de Călin Cheregi dar cu toate acestea CSC Sânmartin s-a întors cu doar un punct din deplasarea de la Odorheiu Secuiesc, scor 3-3.
Același rezultat de egalitate a fost consemnat și la pauză după golurile înscrise de către Sandu Iovu, în minutul 19, pentru gazde, și Sergiu Pop, în minutul 36, din penalty, pentru oaspeți. Repriza secundă a fost și mai animată, echipa pregătită de Călin Cheregi reușind să întoarcă rezultatul după ce amfitrionii fuseseră în avantaj cu 2-1. Cu toate acestea, deși Habakuk făcuse 3-2 pentru CSC Sânmartin în minutul 86, echipa din Odorhei a reușit să restabilească egaliatea în penultimul minut de joc dn timpul regulamentar prin reușita lui Sebastian Bucur. Pentru AFC a mai marcat Robert Jakab, în minutul 62, în timp ce pentru CSC a punctat Florin Pop, în minutul 71. De menționat că bihorenii au mai irostit trei ocazii bune de a înscrie pe parcursul reprizei secunde.
CSC Sânmartin: Barabaş – Fl. Pop, Pintea, Lupşe, Arsene, Andraş (65 S. Brata), Tiponuţ, Habakuk, I. Ban (55 Szabados), Sorian, Sg. Pop.
Celelalte rezultate ale etapei a II-a:
Unirea Dej - Metalurgistul Cugir 0-0
Sănătatea Cluj - Avântul Reghin 1-1
Au marcat: Andrei Ceaca (58) / Adrian Murar (31)
Minaur Baia Mare - Fotbal Comuna Recea 1-1
Au marcat: Adrian Bedea (64) / Adrian Micaş (37)
Industria Galda - Sticla Arieşul Turda 0-1
A marcat: Erik Oltean (35)
Luceafărul Oradea - CFR Cluj 2 2-1
Au marcat: Daniel Pop (30), George Paraschiv (52) / Alin Fică (22)
Unirea Alba Iulia – Gloria Bistrița 4-0
Au marcat: Ionuţ Frăsineanu (27), Alexandru Giurgiu (66), Ioan Petresc (80), Andrei Bârdea (88)
SCM Zalău - Viitorul Şelimbăr 2-2
Au marcat: Sebastian Culda (39), Răzvan Dulap (83) / Alexandru Curtean (24), Ciprian Natea (90+2)
CLASAMENT
1. Luceafărul Oradea 2 2 0 0 8-4 6
---------------------------------------------------------
2. Sticla Arieşul Turda 2 2 0 0 3-1 6
3. Sănătatea Cluj 2 1 1 0 3-1 4
4. Unirea Dej 2 1 1 0 2-0 4
5. Viitorul Şelimbăr 2 1 1 0 4-3 4
6. Fotbal Comuna Recea 2 1 1 0 3-2 4
7. CFR Cluj II 2 1 0 1 3-2 3
8. Gloria Bistrița 2 1 0 2 4-6 3
9. AFC Odorheiu Secuiesc 2 0 2 0 4-4 2
10. Avântul Reghin 2 0 2 0 2-2 2
11. Minaur Baia Mare 2 0 1 1 2-3 1
12. Metalurgistul Cugir 2 0 1 1 1-2 1
----------------------------------------------------------
13. CSC Sânmartin 2 0 1 1 6-9 1
-------------------------------------------------------------
14. Unirea Alba Iulia 1 0 0 1 1-2 0
15. Industria Galda 2 0 0 2 0-3 0
16. SCM Zalău 2 0 1 1 2-4 -5
* Prima clasată va promova în Liga a II-a. Ultimele 4 vor retrograda în Liga a IV-a la fel ca și cea mai slab clasată echipă de pe locul al 12-lea din toate cele 5 serii. Pentru stabilirea acestei echipe se vor avea în vedere doar rezultatele înregistrate cu formațiile de pe locurile 1-11 din seria în care a evoluat.
Etapa următoare (6-7 septembrie): Viitorul Șelimbăr - Unirea Dej, Gloria Bistrița – SCM Zalău, Avântul Reghin – Unirea Alba Iulia, CSC Sânmartin – Sănătatea Cluj (vineri, de la ora 17.00, la Sântion), CFR Cluj II – AFC Odorheiu Secuiesc, Sticla Arieșul Turda – Luceafărul Oradea, Fotbal Comuna Recea – Industria Galda și Metalurgistul Cugir – Minaur Baia Mare.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.