Principalele favorite ale actualei ediții a Ligii a IV-a la fotbal au obținut victorii clare în cadrul etapei a treia. După un start curajos de campionat, cu succes și remiză în primele două etape, CSC Hidișelul de Sus a fost practic dezintegrată, pe propriul teren, de către Bihorul Beiuș, formație care s-a impus cu un incredibil 9-0.

Runda a treia din cadrul celui mai puternic campionat județean de fotbal a consemnat succesele fără drept de apel obținute de echipele U Oradea, CAO, CS Oșorhei, Foresta Tilegad și Bihorul Beiuș. Totodată au rămas doar două formații, CAO și Bihorul Beiuș, care au maximum de puncte după trei runde jucate.

Universitatea Oradea a avut un meci ușor pe propriul teren cu Izvorul Cociuba Mare, formație care pare să nu facă față cerințelor acestui eșalon. Studenții au tranșat partida chiar în prima repriză pe care și-au adjudecat-o cu scorul de 5-0.

La Paleu, deși s-a impus în final la 5 goluri diferență, CAO a avut destule probleme cu Voința Cheresig, pe parcursul primei reprize în care a fost nevoită să revină după ce a fost condusă cu 1-0. Dacă la final scorul a fost 6-1, la pauză diferența era de numai un gol în favoarea lui CAO.

Elanul tinereții a adus alte trei puncte pentru Transilvania Academy care a obținut o victorie la limită în meciul de acasă cu echipa Crișul Aleșd, asta după ce în runda precedenteă reușise doar o remiză, 2-2, la Voința Cheresig.

După două victorii obținute în primele două etape, Unirea Valea lui Mihai a suferit o corecție severă în această etapă fiind învinsă cu un sec 5-0, în deplasare, de către CS Oșorhei, formație care arată astfel că este una dintre pretendentele la primele locuri ale ierarhiei. De menționat însă că „manita” a fost realizată pe parcursul părții secunde, scorul la pauză fiind alb, 0-0.

După două eșecuri suferite în deschiderea actualei ediții de campionat, Olimpia Salonta și-a trecut în cont primele trei puncte după un meci câștigat la limită, 2-1, acasă, cu CSO Ștei. De menționat că oaspeții se aflau în avantaj după primele 45 de minute.

Tot în repriza secundă a reușit să tranșeze meciul și Foresta Tileaga care s-a impus în final cu 4-1 în deplasarea de la ACS Vadu Crișului, asta după ce la pauză scorul era egal, 1-1.

AS Olcea a reușit să obțină primul punct în Liga a IV-a după ce a remizat, scor 2-2, pe propriul teren, în partida cu Victoria Avram Iancu. La pauză scorul era tot egal, 1-1.

Șocul etapei prin proporțiile scorului s-a produs la Hidișel acolo unde Bihorul Beiuș s-a distrat practic cu echipa gazdă pe care a spulberat-o cu un incredibil 9-0. Meciul a fost total la discreția echipei din Depresiune care încă de la pauză conducea cu scorul de 4-0.

Rezultatele și marcatorii etapei a treia:

FC Universitatea Oradea – Izvorul Cociuba Mare 7-0 (5-0)

Au marcat: Darius Sfârlea 6, 85, Codruț Bulz 30, Adrian Galea 31, Mark Bone 43, Dennis Baior 45, Bogdan Sebeșan 90+2

Club Atletic Oradea – Voința Cheresig 6-1 (2-1)

Au marcat: Raul Ardelean 13., Waritz Ákos 17., 85., Zádori Sebi 73., Sergiu Ciocan 80., Daniel Lasconi 86. / Florin Ilisie 4

Transilvania Academy – Crișul Aleșd 1-0 (0-0)

A marcat: Noah Farcas 77

CS Oșorhei – Unirea Valea lui Mihai 5-0 (0-0)

Au marcat: Cristian Cigan 56, Andrei Șumălan 73, 77, 80 și Vlad Negruțiu 90+1

Olimpia Salonta – CSO Ștei 2-1 (0-1)

Au marcat: Andrei Iacob 61, Patrick Iabloncic 73 / Andrei Grosu 6

ACS Vadu Crișului – Foresta Tileagd 1-4 (1-1)

Au marcat: Constantin Marc 4 / Ștefan Meșter 11, Răzvan Bogdan 80 (autogol), Sebastian Ianc 82, Sorin Ban 85

CSC Hidișelu de Sus – Bihorul Beiuș 0-9 (0-4)

Au marcat: Adrian Micaș 10, Ricardo Bartha 25, Vlăduț Degău 38, 45, Liviu Pop 62, Claudiu Bercea 71, 86, Alexandru Lezeu 82, 87

AS Olcea – Victoria Avram Iancu 2-2 (1-1)

Au marcat: Radu Țirban 10, 58 / Petru Pereț 12, Alexandru Lobon 51

Etapa viitoare (14-15 septembrie): Crișul Aleșd – CAO, Bihorul Beiuș – ACS Vadu Crișului (la Olcea), Unirea Valea lui Mihai – CSC Hidișelu de Sus, Izvorul Cociuba Mare – AS Olcea, Voința Cheresig – U Oradea, Foresta Tileagd – Transilvania Academy, CSO Ștei – CS Oșorhei și Victoria Avram Iancu – Olimpia Salonta.