Prelungirile partidei au fost fatale pentru elevii lui Gheorghe Ghiț care au încasat golul decisiv la ultima acțiune a partidei. Lotus a pierdut astfel 1-2 după ce aconducea 1-0 la pauză în duelul cu SCM Zalău contând pentru etapa a 14-a.

Derby-ul rundei în Seria a 10-a a fost adjudecat de către sălăjeni care au învins după o repriză secundă în care au evoluat mai bine decât gazdele din rândurile cărora a absentat Claudiu Codoban. Intențiile oaspeților s-au văzut încă din minutul 2 când portarul Beke a scos cu greu un șut trimis de Calugher la rădăcina barei.Până spre finalul primei reprize jocul a fost unul de uzură cu puține faze de poartă. „Lotușii” au forțat pe final iar îndrăzneala lor a dat roade în minutul 39 atunci când Alex Pintea a trimis balonul în plasă ,din careul mic, după o centrare din corner trimisă de Arsene. Sălăjenii au controlat repriza secundă, iar jocul lor a dat rezultate. Egalarea a survenit în minutul 76 atunci când Alex Sorian, fostul echipier al bihorenilor, a șutat superb, de la aproximativ 30 de metri de poartă, balonul poposind în plasă nu înainte de a șterge bara transversală. Finalul de meci s-a jucat cu „garda jos”, câștig de cauză având oaspeții chiar la ultima fază a partidei. Onicaș, fostul stelist, l-a servit ideal pe Negruț care, scăpat singur cu Beke, l-a executat în doi timpi pe tânărul portar bihorean. Așadar înfrângere pentru echipa pregătită de Gheorghe Ghiț care se menține pe locul al treilea cu 27 de puncte urmând ca etapa viitoare, sâmbătă, de la ora 13.00, să evolueze în deplasare, cu Sportul Șimleu Silvaniei.

Lotus Băile Felix: Beke – Paublusztig, Pintea, Oros, Arsene – M. Popa, A. Popa (75 Nogo) – Fl Pop, Ban, Costea (70 Blăgea) – Făgărășanu. Antrenor: Gheorghe Ghiț

SCM Zalău: Miron – Ilieș, Șumlea, Onicaș, Ardelean – Chalugher, Meșter, Sorian, Stanciu – Jurj, Negruț. Antrenor: Dorin Toma