Primele două clasate din Seria a V-a din Liga a III-a au fost protagonistele unui meci antrenant, cu şapte goluri, la finalul căruia au făcut rocada în clasament. Învinsă cu 3-4 chiar pe teren propriu, Luceafărul a cedat primul loc maramureşenilor de la ACSFC Recea.

Începutul partidei nu lăsa să se îmtrevadă un asemenea deznodământ. După doar nouă minute, Paraschiv, singur cu Bota, a scuturat plasa de la 10 metri (1-0). O gafă a lui Core a permis adversarilor să egalaze repede prin Chinde (15), cu un şut de la 14 metri (1-1). Acelaşi Chinde a executat o lovitură liberă şi Kis (33) a trimis mingea în poartă din apropriere (1-2)

Peter (36), Paraschiv (45)  şi Gunie (45+1) au fost aproape de egalare, dar Bota s-a opus de fiecare dată. Experimentatul portar al oasepţilor a fost pe fază şi la şutul puternic al lui Mitrică (48) din afara careului. Mult mai pragmatici s-au dovedit oaspeţii, A. Micaş surprinzându-l de două ori pe Filip, în minutele 63 şi 70 (1-4)!

"Luceferii" nu s-au împăcat uşor cu eşecul, iar Paraschiv (79) din lovitură de la 11 metri  şi Manole (83) au redus diferenţa (3-4). Până la final, Luceafărul a presat în căutarea golului egalizator, dar fără luciditate, suferind astfel prima înfrângere stagională după trei victorii, sinonimă cu pierderea poziţiei de lider.

Luceafărul: Filip – Gunie, Core, D. Pop, Roş (38 Papp), Peter (54 V. Costea), Pașca (79 Lăsconi), Mitrică (66 Mintaş) Manole, Maxin, Paraschiv. Antrenor: Dragoş Militaru

Recea: A. Bota – Potcoavă, Kis, Urs, M. Coman (46 Cr. Erdei), V. Opriş (77 R. Rus), Ad. Micaş, Berindea, Al. Mărieş (56 Al. Oltean), Chinde, N. Janos (68 Teut). Antrenor: Romulus Buia

Cartonaşe galbene: Mitrică 36, Peter 40, Manole 40, Gunie 42 / Potcoavă 77, Teut 83, Rus 87

Arbitri: Kovacs Szabolcs – la centru; Kopriva Tamas, Kopriva Zsolt (toţi din Carei) - asistenţi. Observatori FRF: Dorin Micşa (Timişoara), Iulian Szekely.