Abandonată de către patron, echipa bihoreană de fotbal care activează în playout-ul Seriei 10 din Liga a III-a a reușit să obțină primul punct după 24 de înfrângeri consecutive. Luceafărul a remizat 1-1 (0-1) pe propriul teren în compania sălăjenilor de la Sportul Șimleu.

Ultimul punct cucerit de bihoreni a fost obținut tot într-o partidă cu Sportul Șimleu, în urmă cu apropae 9 luni. Partida de atunci, din sezonul regulat, s-a încheiat cu același rezultat și s-a desfășurat după același tipar, cu oaspeții de la Sânmartin deschizând scorul. Totuși trebuie menționat că acum vizitatorii au avut în teren, pe întreg parcursul acestei partide, nu mai puțin de nouă jucători născuți după anul 2000. În asemenea condiții, jocul a fost unul echilibrat, cu ocazii de gol la ambele porți. Portarul Eduard Nergheș și-a făcut datoria intervenind salvator la ocaziile avute de Vaida (6), Mansour (50) și G. Pop (51). Au existat și trei șuturi în bară, două ale oaspeților, Leitan (14) și Vaida (59), și unul al gazdelor, trimis de Laza, în minutul 9. Cătălin Vaida a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 36 după un șut deviat, iar „luceferii” au egalat în minutul 72 atunci când atacantul Nandor Suveg a egalat cu o lovitură de cap. Antrenorul George Zima a oferit din nou prilejul unor tineri jucători să își facă debutul în Liga a III-a. Este vorba de trei juniori născuți în anul 2005, care au intrat pe parcursul reprizei a doua: Paul Marușca, Eduard Tamas și Laurențiu Morar. În penultima etapă, orădenii vor evolua sâmbătă, 21 mai, de la ora 18.00, în deplasare cu Progresul Șomcuta Mare, vecina de clasament, locul al 5-lea în playout.

Luceafărul: Ed. Nergheș - Fl. Drăgan, G. Ardelean, D. Laza, D. Sfârlea (88 L. Morar), N. Goilean, Răzvan Tirla (46 V. Negruțiu), R. Pădurean (88 L. Țîrț), G. Costea (81 Ed. Tamas), L. Covaci (61 P. Marușca), N. Suveg. Antrenor: George Zima

Sportul: P. Cosma - M. Leitan, P. Paul, P. Oșan, Ad. Neaga, I. Pașcu, M. Cohan, G. Pop (78 M. Lukacs), V. Lujerdean (71 Em. Seran), C. Vaida (85 Z. Lazar), G. Mansour. Antrenor: Dacian Nastai

Arbitri: Răzvan Necrici (Chechiș - Maramureș) - Stelian Daniel Lar (Baia Mare), Cristian Mureșan (Cavnic)

Observatori FRF: Sergiu Neichi (Satu Mare). Gheorghe Ilici (Timișoara)