Clubul Sportiv Crişul Oradea (director Pető Dalma Csilla), cu ocazia Săptămânii Sportului European (23-30 septembrie), va organiza sâmbătă, 24 septembrie, în Parcul I.C. Brătianu, în prezenţa lui Eduard Novak, Ministrul Sportului, Ziua Porţilor Deschise ale Clubului Crişul, un eveniment în cadrul căruia orădenii se vor putea familiariza cu 10 sporturi care sunt practicate în cadrul acestei entități sportive.

În cadrul acestui eveniment, clubul Crișul, împreună cu Asociația Simpatizanților CS Crișul Oradea și Inspectoratul Şcolar Judeţean Bihor, va organiza o serie de activităţi şi demonstraţii în următoarele sporturi: atletism, baschet, fotbal, judo, karate, kempo, box, powerlifting, taekwondo WT şi tenis de masă. „Pentru noi este foarte important ca sportul să fie practicat de cât mai mulţi tineri. Tocmai din acest motiv ne-am hotărât să organizăm acest eveniment. Sportul dezvoltă abilităţi motrice într-un cadru armonios, astfel că îi invităm pe orădeni să ni se alăture în acest proiect. Sportul mereu ne-a unit, mereu a fost un ambasador al integrităţii şi al fair-play-ului. Nu degeaba Clubul Crişul are 15 secţii active, urmând să se extindă în curând cu încă 4 secţii. Avem obligaţia morală să oferim tinerilor comunităţii noastre posibilitatea să practice un sport, indiferent despre ce sport vorbim, astfel că vă aşteptăm cu drag să faceţi cunoştinţă cu ramurile sportive pe care le puteţi practica în cadrul clubului nostru. Deschiderea oficială a acestui eveniment va avea loc la ora 10.00, aceasta urmând a fi oficiată de Novák Eduárd, Ministrul Sportului, care va fi alături de organizatori pe tot parcursul programului. În cadrul evenimentului acesta se va întâlni și cu sportivii clubului pentru a dialoga despre sportul de performanță”, transmite Pető Dalma Csilla, directorul CS Crişul Oradea.

Programul evenimentului de sâmbătă, 24 septembrie, arată astfel: 10.00 - deschiderea oficială, 10.15 - baschet feminin şi atletism, 11.00 - fotbal, 12.00 - judo şi karate, 12.30 - kempo și box, 13.00 - powerlifting şi taekwondo WT, 13.30 - tenis de masă și 14.00 - program liber.