Meciul amical de miercuri, cu Poli AEK Timişoara, a fost pentru Mihai Nicolae un prilej cum nu se poate mai potrivit de a se reîntâlni cu foştii săi colegi. Profitând de prezenţa în oraşul de pe Bega, mijlocaşul echipei FC Oradea s-a gândit că n-ar fi rău să-şi mai prelungească puţin şederea, astfel încât să poată lua parte la petrecerea prilejuită de aniversarea zilei de naştere a timişoreanului Cristian Silvăşan, cel care, în ziua jocului, a împlinit 22 de ani. Aşa se face că, fără să solicite aprobarea conducerii tehnice şi administrative, Nicolae a decis să onoreze invitaţia fostului coechipier. "Du-te unde ai fost aseară" Resimţindu-se, probabil, după "efortul" depus la petrecere, capriciosul jucător a reuşit să întârzie la antrenamentul de ieri dimineaţă, fapt ce l-a înfuriat la culme pe antrenorul principal Dumitru Dumitriu. Când l-a văzut intrând pe teren, la un sfert de oră după începerea şedinţei de pregătire, "Ţiţi" n-a ezitat să-i ceară să părăsească terenul. "Ieşi afară şi du-te unde ai fost aseară!", i-a ordonat tehnicianul echipei orădene. Fotbalistul, în vârstă de 30 ani, s-a reîntors în vestiar şi a încercat să explice motivul întârzierii: "Aseară am fost la ziua lui Silvăşan. M-am trezit devreme, la ora 6.00, şi am luat un taxi ca să ajung în timp util la antrenament, dar din pricina unor probleme de trafic am întârziat". Apoi, acesta a plecat de la stadion, fără a mai aştepta încheierea şedinţei de pregătire."Nu ştiu ce se va întâmpla în continuare. Voi încerca să discut cu domnul Dumitriu", a mai spus, dezamăgit, Nicolae. Nu este la prima abatere Dumitru Dumitriu a aflat de la reprezentanţii presei motivul întârzierii jucătorului, evitând să spună dacă va fi amendat sau se va dispensa de serviciile lui. "A rămas la Timişoara fără încuviinţarea mea. Dacă a fost la petrecerea lui Silvăşan să rămână acolo", s-a mărginit să declare antrenorul. Mai tranşant a fost preşedintele clubului, Gavrilă Ghilea. "Abaterea este foarte gravă şi, din câte se pare, n-ar fi prima pentru Nicolae. Vom analiza această situaţie şi vom lua măsurile care se impun. Cert este că va fi amendat drastic şi n-ar fi exclus să fie nevoit să suporte şi alte sancţiuni", a precizat conducătorul FC Oradea. Atitudinea lui Mihai Nicolae este de neînţeles, mai ales că, doar cu o săptămână în urmă, primise un avertisment din partea conducerii tehnice, pentru că plecat de la antrenament fără să facă recuperare. Faptul l-a determinat pe Dumitriu să-i sancţioneze cu un milion de lei pe "grăbiţii" care pleacă după antrenament mai devreme cu 30 de minute, iar pe cei care nu se prezintă la stadion cu o jumătate de oră înaintea antrenamentului, cu 500.000 lei.