Baza Sportivă ,,Viitorul’’ Ştei, a găzduit, luni, 3 iunie, a șaptea ediţie a Cupei Prieteniei ,,Miron Pompiliu’’. Turneul , organizat de Şcoala Gimnazială ,,Miron Pompiliu’’ Ștei, prin implicarea prof. Simona Pantea, directoarea unității de învățământ şteiene, a fost, încă o dată, o adevărată reușită.

Desfășurată în apropierea datei de 1 Iunie, Ziua Internațională a Copilului, cea de-a șaptea ediție a „Cupei Prieteniei” s-a dovedit a fi o reușită deplină, atât din punct de vedere a spectacolului oferit de cele două echipe, cât și de cel din preajma terenului, unde, de această dată, „forțele” celor două galerii au fost sensibil egale. Meciul s-a jucat în formula 5+1, două reprize a câte 20 de minute, arbitru la centru fiind Sandu Balaj, directorul Bazei Sportive „Viitorul” Ștei, asistenţa medicală fiind asigurată de Gianina Purle, iar director de concurs a fost prof. Cristina Andru. Având probleme de lot, profesorii s-au „orientat” înspre elevul Andrei Filip, iar alegerea s-a dovedit a fi una mai mult decât insiprată, deoarece Andrei s-a erijat într-un adevărat „înger păzitor” ferecând poarta „dascălilor”, mai ales în prima parte când a menținut-o imaculată. V. Hinț (5, 13) a „deschis” seria primelor goluri, după care Cr. Bogdan (15) să mărească diferența. A. Gruie (19) a „fixat” scorul la pauză (4-0), în timp ce elevii au luat la țintă bara transversală prin șutul lui D. Simoc. În startul reprizei a doua, „uniristul” Adrian Gruie (23) a reușit și el „dubla”, în timp ce, la cealaltă poartă, elevii să fie, din nou, blocați de barele porții la șuturile expediate de D. Simoc (26) și R. Vulciu (29). În ciuda unei prestații excelente, portarul din selecționata profesorilor, elevul Andrei Filip, a trebuit să se recunoască învins la reușitele lui D. Simoc (32, 33) și R. Vulciu (35), dar rezultatul final să aparțină profesorilor, cu scorul de 5-3. Chiar dacă au avut superioritate numerică pe finalul meciului, datorită eleminării lui Cristian Andru, elevii nu au mai reușit să înscrie datorită paradelor aceluiași eficient Andrei Filip, pe un final de partidă „incendiar” în care suporterii elevilor au făcut „legea” în tribune, în timp ce pe suprafața de joc „notele” le-au acordat din  nou profesorii. A fost înregistrată a doua victorie consecutivă a profesorilor, fapt ce a „iritat” elevii din clasa a șaptea care au promis revanșa la anul viitor, una posibilă dacă ținem cont că mulți dintre aceștia practică fotbalul într-unj mod organizat, sub comanda lui Sandu Balaj, la una dintre grupele pe care acesta le pregătește la Baza Sportivă „Viitorul” Ștei. Festivitatea de premiere a fost oficiată de prof. Simona Pantea, în care s-au acordat titlul pentru: cel mai bun portar, Andrei Filip; cel mai tehnic jucător, Emanuel Coroiu; cel mai rapid jucător, „vitezistul” Ștefan Tulvan; cel mai popular jucător, Cristian Andru; golgheterii meciului, Denis Simoc, Andrei Gruie, Valer Hinț, fiecare cu câte două goluri marcate

Selecționata elevilor: Paul Goldiș - Laurențiu Todoran, Linus Negrea, Denis Simoc, Raul Iacob, Ștefan Tulvan, Robert Bota, Rareș Vulciu.

Selecționer: Prof. Alexandra Sere.

Selecţionata profesorilor: Andrei Filip –  Cristian Bogdan, Cristian Andru, Cristian Bunta, Valer Hinț, Adrian Gruie, Emanuel Coroiu.

Selecţioner: Prof. Raluca Jude.