Orădeanul Ionuţ Pop a închis poarta Slatinei - Zece meciuri fără gol primit
Portarul orădean Ionuţ Pop este unul dintre evidenţiaţii sezonului regulat din Liga a II-a. Legitimat din vara anului trecut la CSM Slatina, jucătorul în vârstă de 25 de ani are cele mai multe meciuri fără gol primit!
Bun şi la penalty-uri
Mai precis, şi-a menţinut poarta intactă în 10 jocuri din cele 19 disputate, CSM Slatina având cea mai bună apărare din campionat, cu doar 11 goluri primite. Atacul, însă, a rămas dator, doar 18 goluri înscrise, fapt care a plasat echipa slătineană la mijlocul clasamentului, pe locul 10. În topul jocurilor fără gol primit, Pop a fost urmat de Szilard Gyenge (Csikszereda) – 9 partide, David Dinca (CSA Steaua), Cosmin Dur-Bozoancă (Oțelul) – ambii câte 8, Mario Contra (Unirea Slobozia) – 7.
De asemenea, portarul bihorean a apărat ambele lovituri de la 11 metri cu care echipa sa a fost sancţionată în această ediţie de campionat, devansându-o pe George Gavrilaş (Metaloglobus Bucureşti) 2 apărate din 4 executate, Ştefan Dobre (FC Braşov), Horia Iancu (Steaua) 1 din 1 şi Cosmin Dur-Bozoancă (Oţelul Galaţi) 1 din 2.
Ionuţ Pop este pregătit la Slatina de un bihorean, şteianul Vasile Sin, antrenorul responsabil cu portarii.
Format la FC Bihor, Ionuţ Pop şi-a continuat junioratul la AS Roma, după care a activat la Fidelis Andria, Alessandria (Serie C), FC Hermannstadt Sibiu, club care l-a împrumutat până în vara acestui an la Slatina.
În altă ordine de idei, campionatul ligii secunde continuă în acest sfârşit de săptămână, cu primele meciuri din play-off şi play-out, fază pe care echipele o vor aborda cu punctajul integral de până acum.
Programul primei etape:
Play-off
Oțelul Galați – Politehnica Iași
Steaua – Unirea Dej
Dinamo – Gloria Buzău
Clasamentul play-off
1. Steaua – 40 puncte
2. Politehnica Iaşi – 40
-------------------------------------------
3. SC Oţelul Galaţi – 36
4. Unirea Dej – 32
-------------------------------------------
5. Gloria Buzău – 31
6. Dinamo – 31
Play-out grupa A
Minaur Baia Mare – Politehnica Timișoara
FK Miercurea Ciuc – CSM Slatina
Unirea Slobozia – CS Comunal Șelimbăr
Metaloglobus București stă.
Clasament grupa A
1. Unirea Slobozia – 31 puncte
2. CSM Slatina – 27
3. FK Miercurea Ciuc – 26
4. CS Comunal Șelimbăr – 24
5. Metaloglobus București – 21
6. Minaur Baia Mare – 16
7. Politehnica Timișoara – 13
Play-out grupa B
FC Brașov – Viitorul Pandurii Târgu Jiu
Unirea Constanța – CSC Dumbrăvița
Ripensia Timișoara – Concordia Chiajna
Progresul Spartac stă.
Clasament grupa B
1. Concordia Chiajna – 29 puncte
2. FC Brașov – 28
3. Viitorul Pandurii Târgu Jiu – 25
4. CSC Dumbrăvița – 24
5. Progresul Spartac – 17
6. Ripensia Timișoara – 16
7. Unirea Constanța – 12
Dacă și Vasile Sin a ajuns antrenor cu portarii,atunci vai de noi!!