Imediat după reluarea pregătirilor pentru retur, antrenorul principal Dumitru Dumitriu se arăta nemulţumit de faptul că o parte a jucătorilor aveau mari surplusuri de greutate. Tehnicianul chiar i-a avertizat pe "roş-albaştri" că aceia care nu se vor încadra în limite normale după turneul amical de la Norcia se vor autoexclude din lot. După revenirea din Italia însă, lucrurile s-au schimbat radical, în sensul că majoritatea jucătorilor au câştigat lupta cu kilogramele. Medicul echipei, Alin Iova, care, înainte de şedinţa de pregătire de ieri dimineaţă, i-a supus pe fotbalişti probei cântarului, consideră că acest lucru a fost posibil atât ca urmare a efortului depus la antrenamente, cât şi a regimului alimentar supravegheat. "Băieţii s-au prezentat neaşteptat de bine, ţinând cont de greutatea pe care o aveau înainte de plecarea în cele două stagii de pregătire. Intensitatea antrenamentelor şi alimentaţia atent supravegheată au stat la baza acestei reuşite, dacă putem să-i spunem aşa. În ceea ce priveşte ultimul aspect, să nu se înţeleagă că nu li s-a dat hrana necesară, ci dimpotrivă. În Italia, spre exemplu, au avut o alimentaţie bogată şi variată, bazată pe paste, legume şi fructe", aprecia dr. Iova, adăugând că cea mai semnificativă scădere în greutate au înregistrat-o Sarkadi (4 kg) şi Dumitra (5 kg), acesta din urmă reuşind să ajungă la 85 de kilograme, greutate în care nu s-a mai încadrat de doi ani şi jumătate.