Începând de mâine, la Dej se desfăşoară cel de-al doilea turneu semifinal al juniorilor I din grupele V şi VI, fază la care participă echipele CSŞ Lapi Dej, LPS Bihorul Oradea, CSŞ Baia Mare, LPS Bistriţa, CSŞ Braşov, CSŞ Târgu Mureş. După încheierea primului turneu, disputat la Bistriţa, pe primul loc al clasamentului se situează formaţia din Dej, urmată de Oradea, Bistriţa, Braşov, Tg. Mureş şi Baia Mare. Conform regulamentului, primele două clasate se califică la turneul final, programat luna viitoare. Formaţia orădeană, pregătită de prof. Rodian Achimescu şi Rodica Palfi Tamaş, are şanse reale de a-şi păstra poziţia actuală şi după turneul dejean, argumentele principale ale orădenilor pentru realizarea acestui obiectiv fiind valoarea jucătorilor, coeziunea lotului şi jocul de echipă extrem de variat. În tentativa de a ajunge în ultima fază a întrecerii naţionale, echipa orădeană se bazează pe următorii jucători: Petru Pop (c.), Sebastian Palfi, Abrudan Moise, Andrei Grădinaru, Cristian Birta, Bogdan Uivărăşeanu, Alexandru Fârte, Traian Grădinaru, Kovacs Zoltan, Alin Bologa, Bogdan Deac, un lot în care valoarea şi experienţa se împletesc în mod fericit cu ambiţia şi dorinţa de afirmare a juniorilor II cooptaţi în sânul echipei. Pentru a obţine calificarea, orădenii au nevoie de patru victorii, între învinse fiind obligatoriu să se numere echipele din Bistriţa şi Târgu Mureş.