Cu toate că a ratat complet startul în playoff, Bihorul Beiuș pare că nu și-a spus ultimul cuvânt în campionatul Ligii a IV-a. Astfel, în derby-ul etapei dintre CS Diosig și echipa beiușeană rezultatul înregistrat a fost 1-1. Într-un alt meci, CA Oradea a învins 2-1 pe Vulturii Săcueni reușind să se apropie la trei puncte de lider.

Cel mai interesant meci al rundei a fost cel dintre liderul CS Diosig și Bihorul Beiuș, a 5-a clasată dar o formație cu pretenții înaintea începrii playoff-ului. Ambele goluri ale partidei terminate cu scorul de 1-1 s-au marcat pe final, la doar un minut distanță unul de altul. Echipa gazdă, pregătită de către Mădălin Popa, a făcut astfel primul pas greșit permițându-le urmăritoarelor să se apropie. În schimb CAO a reușit să se impună pe propriul teren dar parcă nu mai este acea forță din sezonul regulat. De această dată a câștigat la limită, scor 2-1, acasă, duelul cu Vulturii Săcueni, dar putea fi egalată dacă oaspeții nu ratau o lovitură de la 11 metri în minutul 73. Scorul etapei l-a reușit revelația Foresta Tileagd care a surclasat cu 5-0, în deplasare, pe CS Oșorhei. În schimb pentru Universitatea Oradea acest playoff pare a fi o competiție prea puternică atât timp cât studenții și-au trecut în cont o nouă înfrângere, a 5-a din tot atâtea posibile. De această dată au pierdut la limită deplasarea de la Olimpia Salonta, o echipă care ține aproape de echipele de pe podium.

Rezultate înregistrate în etapa a 5-a din playoff:

Olimpia Salonta - Universitatea Oradea 3-2 (1-1)

Au marcat: Andrei Iacob 33, 85, Casian Oltean 77 / Denis Dardai 39, Cătălin Bocioc 90+2

Club Atletic Oradea - Vulturii Săcueni 2-1 (1-0)

Au marcat: Sergiu Ciocan 8, Ákos Waritz 59 / Daniel Gavriș 56

CS Oșorhei - Foresta Tileagd 0-5 (0-1)

Au marcat: George Moga 22, 89, Sebastian Ianc 53, Paul Suciu 74, Marian Covrig 87

8.       FC U Oradea         5        0        0        5        4-17   0

Etapa viitoare (13-14 aprilie): sâmbătă, Club Atletic Oradea - FC Universitatea Oradea (ora 11:00, Baza Sportivă Paleu), CS Bihorul Beiuș - ACS Oșorhei (ora 11:00, teren Universitate), Sasok Vulturii din Săcueni - CS Diosig Bihardioszeg (ora 17:00); duminică, Foresta Tileagd - CSM Olimpia Salonta (ora 17:00).