În cea de-a treia partidă de verificare susţinută în ultimele 5 zile, echipa pregătită de către Florin Farcaş a încasat o nouă înfrângere categorică, 4-0 (2-0), în faţa unei alte formaţii bănăţene care activează la nivelul Ligii a II-a.

Aerul din Banat pare să fie prea rarefiat pentru alb-verzii orădeni câtă vreme aceştia nu reuşesc să se descurce deloc în faţa unor echipe timişorene (0-4, vineri, cu Ripensia) ce-i drept, de Liga a II-a şi mult mai avansate din puct de vedere al pregătirii. Cu toate acestea, indiferent de statutul jocului, parcă nu e foarte uşor de digerat asemenea înfrângeri.

Partida, desfăşurată ieri pe Stadionul „Dan Păltinişanu”, a avut două reprize identice adjudecate de fiecare dată cu 2-0 de către amfitrionii alb-violeţi. Scorul a fost deschis în minutul 9, de către Cosmin Bîrnoi, cel care a fructificat, pe contraatac, o centrare venită de la Zaluschi. În minutul 39 rolurile s-au inversat, Zaluschi finalizând, pe jos, cu latul, din centrul careului, printre picioarele lui Verdeş. În partea secundă, Roberto Haţegan a reuşit o dublă. Prima, în minutul 60, a venit în urma unui şut la vinclu din marginea careului mare, iar cea de-a doua, în minutul 70, în urma unei lovituri libere. Totuşi, înfrângerea la zero este parcă nedreaptă în condiţiile în care bihorenii au ratat patru ocazii importante prin Gunie (minutele 22 şi 67) şi Cîrjan (minutele 25 şi 43).

CA Oradea: C. Verdeș (46 Barabaș) – R. Gunie, B. Mintaș (65 Al. Popa), C. Letan (70 Cr. Urbanowski), L. Ioviță (70 Akman) – G. Cherman (65 D. Stan), R. Ardelean (65 M. Kovacs) – C. Roșu (46 D. Marina), D. Cîrjan (46 Al. Lezeu), Fl. Chitaș (65 Fl. Porumb) – A. Gheorghiță (46 Șt. Meșter). Antrenori: Florin Farcaș, Dorin Mihuț și Vlad Ghețe.

Poli Timişoara: Păduraru – Sofran, Mera, Scutaru, Pamfile – Ignea – D. Radu, Zaluschi, R. Rus, Bîrnoi – Axente (prima repriză). Devenish-Meares – Jurj, Moțiu, Jose Estevez, Oanea – Gologan – S. Costea, Hațegan, Ehling, Manea – Serediuc (repriza secundă). Antrenor: Dorin Toma.