Poloiştii de la CSM Oradea au câştigat lejer ambele meciuri programate la sfârşitul săptămânii trecute în Superliga Naţională de polo. Fără să forţeze, orădenii au dispus în bazinul propriu cu 20-9 (5-1, 3-3, 6-3, 6-2) de  Dinamo, într-o partidă din etapa a 5-a, şi cu 26-5 de Politehnica Cluj într-un joc restant din runda a 4-a.

 

În faţa unor adversari cu o medie de vârstă scăzută, echipa orădeană a mizat şi ea pe mai mulţi tineri, chiar şi aşa scorul luând proporţii. Practic, meciurile au fost antrenamente cu public înaintea duelului din Superligă cu rivala Steaua, pe care o vor mai întâlni apoi de două ori în LEN Euro Cup.

Pentru CSM Oradea au evoluat: Țic, Gavriș – portari; Asanovic 1, Negrean 2, M. Gheorghe 2, I. Szabó 1, N. Ilisie 4+8, Popoviciu, Dragomirescu, Colodrovschi 6+3, Vancsik 2, Czenk 1+2, Remeș, Luncan 1+3, Marinescu 0+1, Soponar 0+1.Antrenori: Ciprian Câmpianu (principal), Christian Sandor (secund).

Cealaltă echipă orădeană din Superligă, CSU Oradea a dispus şi ea tot acasă de Politehnica Cluj, scor 13-5.