Poloiștii își continuă antrenamentele la Oradea - Au încheiat stagiul centralizat de pregătire
Echipa de polo CSM Oradea, vicecampioana României, își continuă perioada de pregătire pe plan local după ce a încheiat cantonamentul desfășurat în localitatea Bratca.
Cei doi antrenori, Dorin Costrăș și Ciprian Cîmpianu, au coordonat ședințele de încărcare fizică desfășurate la Bratca. Reveniți la Oradea, poloișii continuă ședințele de pregătire fizică în sala de forță de la Arena Antonio Alexe, efectuând, totodată, și antrenamente specifice în piscina olimpică aflată în aer liber în spatele Bazinului „Ioan Alexandrescu”. Stagiul montan de pregătire nu a rămas fără urmări, câțiva jucători reclamând anumite probleme, în special de ordin muscular. Cu toate acestea, antrenamentele își urmează cursul firesc cu ceilalți jucători valizi din punct de vedere fizic. Lotul CSM Oradea cuprinde în acest moment doar doi jucători străini, pe portarul sârb Lazar Brakocevic și pe jucătorul moldovean Silvian Colodrovschi, restul componenților echipei fiind nu doar români, ci chiar orădeni de origine. Pe lângă sportivii păstrați din sezonul precedent, au fost recrutați Istvan Szabo, Șerban Abrudan și Darian Luncan.
Debutează în Liga Campionilor pe 24 septembrie
Cum în acest moment nu există date concrete cu privire la desfășurarea viitoarei ediții a Superligii Naționale de polo, vă reamintim programul european pe care CSM Oradea îl are. „Vicecampioana în exercițiu a României s-a înscris în LEN Champions League. Primul tur al acestei competiții, organizat sub formă de turneu, este programat pentru perioada 24-26 septembrie anul curent. Faza a 2-a se va desfășura în același sistem, între 8-10 octombrie 2021, iar turul al 3-lea, în sistem tur-retur eliminatoriu se va desfășura între 16-20 octombrie. În eventualitatea în care nu avansează în grupele LEN Champions League, echipa din Oradea își va continua parcursul continental în LEN EuroCup. Această competiție programează două tururi preliminare, sub formă de turnee, în cursul lunii octombrie anul curent, pentru ca apoi să se treacă la fazele eliminatorii, în sistem dublă eliminatorie”, informează clubul orădean.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.