După încheierea primei jumătăţi a campionatului Diviziei A, poloiştii de la CSM Oradea ocupă locul al treilea al clasamentului, fiind devansaţi de Rapid (campioana en-titre) şi Steaua, dar aflându-se în faţa unei alte rivale, Dinamo, în faţa căreia au reuşit să obţină trei puncte, chiar în bazinul acesteia. De altfel, cele două meciuri susţinute cu ?alb-roşii?, încheiate fără înfrângere (o victorie şi un egal), reprezintă cea mai bună performanţă a orădenilor în bazinul dinamoviştilor, după o pauză de mai bine de 15 ani. De când şi-au reluat antrenamentele, jucătorii s-au pregătit sub comanda antrenorului Cornel Gordan, susţinând câte două şedinţe de pregătire pe zi. "Ne luptăm pentru un loc printre primele trei echipe, iar în acest sens contracandidatele noastre sunt Steaua şi Dinamo. Din cele constatate în tur, se pare că Rapidul va triumfa şi în acest an, celelalte trei echipe fiind angrenate în lupta pentru un loc pe podium. Steaua are atuul omogenităţii lotului, fiind singura echipă care în ultimii ani nu a pierdut nici un jucător, ba chiar s-a întărit cu trei poloişti reveniţi din străinătate, în timp ce noi şi Dinamo am pierdut anul trecut trei jucători. Ne vom lupta însă până la capăt?, a declarat Cornel Gordan. Credit şi juniorilor În lotul echipei orădene au fost cooptaţi şi câţiva juniori de la Crişul, cărora li s-a dat şansa de a se pregăti alături de seniori. "Am adus la antrenamente şi nouă juniori, doi portari şi şapte jucători de câmp, pentru ca aceştia să se obişnuiască cu ritmul de muncă al seniorilor. Majoritatea lor sunt de 15-16 ani şi dorim să-i formăm, pentru ca în viitor să-i putem integra în echipa de bază. În meciurile din toamnă am folosit doi dintre ei, mai precis pe fraţii Creţu, urmând ca în partidele mai uşoare din retur să le dăm posibilitate de joc şi altor tinere speranţe?, a spus antrenorul. Pentru a compensa lipsa de experienţă a tinerilor, conducerea clubului a reuşit în pauza de iarnă să-l legitimeze pe veteranul Ladislau Balanov, fost component al echipei Dinamo, care s-a întors din campionatul francez. Formaţia cu care antrenorul Cornel Gordan va aborda returul campionatului este compus din: Boros Lajos şi Andrei Creţu (portari), Ciprian Şarba, Bogdan Lorand, Rydzik Zolt?n, Gheorghe Dunca, Ramiro Georgescu, Mircea Mălai, Cosmin Baidoc, Cristian Boruzs, Dorin Creţu, Florin Mălai, Bogdan Geambaşu şi Ladislau Balanov (jucători de câmp). Tehnicianul orădean îşi pune mari speranţe pentru retur în evoluţia trio-ului Georgescu-Dunca-Rydzik, primul fiind cooptat în lotul echipei naţionale a României, care, din păcate, a ratat calificarea la Jocurile Olimpice de la Atena, ocupând doar locul patru la turneul de calificare din Brazilia. ?Sunt trei jucători foarte buni, care, după părerea mea, au loc oricând la naţională. Alături de ei, contăm şi pe experienţa lui Geambaşu şi Balanov, însă, cei doi nu se pot pregăti alături de echipă, evoluând doar la meciuri? a precizat Gordan. Debutul în retur va avea loc mâine, la Arad, în compania formaţiei locale Astra, şi pare să nu pună nici un fel de probleme poloiştilor noştri, mai ales că în tur băieţii lui Cornel Gordan s-au impus lejer, cu 27-3, respectiv 25-5.