La fel ca şi luni, şedinţa de pregătire de ieri a echipei FC Oradea, desfăşurată pe terenul din Borş, a fost condusă de antrenorul secund Musznay Zsolt. "Principalul" Dumitru Dumitriu a fost reţinut, în Capitală, de cursurile pentru acordarea licenţelor PRO, organizate de către Şcoala Naţională de Antrenori. Deşi au fost convocaţi toţi antrenorii din Divizia A şi B, doar o mică parte dintre aceştia s-au obosit să ia parte la cursurile şcolii conduse de Mircea Rădulescu. Spre exemplu, din primul eşalon, alături de Dumitru Dumitriu, s-au dovedit a fi conştiincioşi doar Basarab Panduru (Poli AEK Timişoara), Aurel Şunda (Apulum Alba Iulia), Viorel Hizo (Ceahlăul Piatra Neamţ) şi Ioan Naghi (FC Braşov), care au şi susţinut testele teoretice. "I-am chemat pentru un curs de perfecţionare şi pentru a le testa cunoştinţele înaintea începerii returului. După ce vom analiza felul în care s-au descurcat la testele scrise, vom decide dacă le vom acorda sau nu licenţele PRO", a sintetizat cursul preşedintele Şcolii de Antrenori. Tehnician cu o vastă experienţă, Dumitriu a apreciat utilitatea unei astfel de acţiuni. "A fost o întâlnire benefică pentru noi. Ni s-au adus la cunoştinţă ultimele prevederi ale FIFA şi UEFA în ceea ce priveşte activitatea antrenorului, dar şi ultimele cerinţe în ceea ce priveşte munca cu copiii şi juniorii", a precizat, la încheierea cursului, antrenorul grupării bihorene, care va reveni la Oradea în această dimineaţă.