Lotus Felix - Liberty Salonta Locul obţinut de Liberty în Divizia B le-a dat dreptul salontanilor să participe şi în Cupa României evoluând în faza a V-a, în această după-amiază, de la ora 16.00, la Cihei, în compania formaţiei locale Lotus Felix. Interesant este faptul că cele două echipe, mai precis Lotus şi Olimpia Salonta, care s-au duelat pentru promovarea în Divizia C, s-au întâlnit în urmă cu trei luni, în cadrul semifinalei fazei judeţene a competiţie KO. Gazdele pregătite de Lucian Ciocan s-au impuis la limită, 1-0, unicul gol al întâlnirii fiind înscris de Toth, în urma unei centrări a lui Farcău. Acesta a fost singurul eşec într-un joc oficial suferit de formaţia salontană în sezonul de primăvară, după ce a fost preluată de antrenorul Dan Dobai. Acum, lucrurile s-au mai schimbat, Stelian Farcău, transferat între timp la Salonta, urmând să-şi reîntâlnească foştii săi coechipieri. "Chiar dacă avem unele probleme de lot, Iuhas fiind suspendat, iar Galea, deşi s-a refăcut după accidentare, nu s-a mai prezentat la antrenamente, ne propunem un joc cât mai bun în meciul cu Salonta. Programarea ne-a cam dat peste cap, deoarece ştiam că se joacă miercuri. Băieţii trebuie să aibă încredere în ei şi meciul poate fi câştigat", este de părere Lucian Ciocan. "Vom aborda jocul cu Lotus fără cei patru jucători accidentaţi, dar avem în lot jucători tineri care bat la porţile afirmării şi pentru care partidele din Cupa României sunt o oportunitate de a-şi demonstra calităţile. Şi din acest punct de vedere ne dorim un parcurs cât mai lung în Cupa României", consideră Cătălin Sărmăşan, vicepreşedintele Liberty. De remarcat că partida de la Cihei va fi arbitrată de Teodora Albon (fosta fotbalistă a Motorului Oradea, în prezent componentă a formaţiei campioane Clujana Cluj-Napoca) - la centru, ajutată de Monica Rigo (Cluj-Napoca) şi Ştefan Necula (Baia Mare). Observator: Tiberiu Demian (Zalău).