FC Bihor a încheiat nefast un sezon de toamnă reuşit. Singura neînvinsă în Liga a III-a, echipa orădeană a încheiat aventura frumoasă din Cupa României cu o înfrângere, 1-2 pe terenul lui SCM Zalău, grupare mai ambiţioasă şi mai eficientă în meciul de ieri.

Modeşti în prima repriză

După 20 de minute echilibrate, FC Bihor a permis gazdelor să preia iniţiativa şi să împingă jocul spre poarta ezitantului Pânzariu. Mare (23) a deschis seria ocaziilor cu un şut pe lângă poartă, continuată de Nikolic (24, 25), care a trimis slab din 7 metri şi mai apoi în transversală tot din preajma careului mic. Insistenţa zălăuanilor a fost concretizată imediat de bihoreanul Cosmin Meşter (28), cu un şut imparabil din colţul careului mare, aproape de vinclu, după o minge preluată pe piept şi deviată de „pivotul” Nikolic (1-0). Obligaţi de rezultat, orădenii au îndrăznit mai mult, dar tot SCM Zalău a fost mai aproape de gol după o eroare a lui Pânzariu. Ieşit în afara careului, portarul orădenilor a scăpat mingea de sub control, pe care bihoreanul Sergiu Pop (42) i-a pasat-o lui Nikolic, dar atacantul sârb a luftat din poziţie favorabilă, permiţându-i lui Pânzariu să reţină până la urmă balonul.

Mai activi pe final

Repriza secundă a arătat o echipă bihoreană mai decisă, dar destul de imprecisă la finalizare şi cu slăbiciuni în defensivă. Schimbările cu caracter ofensiv din prima perioadă a părţii secunde au mai dinamizat jocul roş-albaştrilor, dar Fl. Chitaş (64) a şutat imprecis, iar Hosu (70) a nimerit doar bara. Gazdele s-au dovedit mai pragmatice şi, după o lovitură de la colţ, Nikolic a punctat din 4 metri (2-0). Exuberanţi, zălăuanii puteau majora avantajul, în două situaţii Bactăr respingând de pe linia porţii mingea trimisă de Ct. Stoica (81) şi R. Cristea (87).  Finalul a fost cu suspans, după ce Fl. Chitaş (89) a redus diferenţa cu un şut din unghi, reuşită validată la semnalizarea arbitrului asistent (2-1). FC Bihor a forţat egalarea, de care a fost foarte aproape în minutele de prelungiri, dar Fărcăşan a respins de pe linia porţii mingea şutată de Sg. Jurj (90+1), iar R. Farcaş (90+4) a reluat slab cu capul şi Poptean a prins mingea.

Ieşită din cursa calificării, FC Bihor a dat cu piciorul unui premiu de 12.000 de euro, cu cât este răsplătită o victorie în grupele Cupei României. Totodată, eşecul demonstrează că echipa orădeană mai are de muncit până să gestioneze favorabil momentele delicate din jocurile cu adversari de valoare apropiată.

SCM Zalău: Poptean – Sălăjan, Kascelan, Fărcășan, Cherecheș (64 Culda) – Meșter (64 Fl. Pop), Kun, Negrean (64 Zimța), Mare (70 Ct. Stoica) – Sg. Pop (79 R. Cristea 79), St. Nikolic. Rezerve neutilizate: Malița – Bobaru, Molnar, Pătraș. Antrenor principal: Cristian Lupuț.

FC Bihor: Pînzariu – C. Jurj, Ric. Farcaș, Ioviță, Al. Stoian – Calugher (75 Bactăr), Bg. Vasile (63 Hosu) – Gunie (63 Sorian), A. Moga (75 Chindlea), I. Ban (55 Fl. Chitaș) – Sg. Jurj. Rezerve neutilizate: Bob – Paublusztig, Cherman, Al. Popa. Antrenor principal: Florin Farcaș.

Arbitri: Valentin Porumbel (Olteniţa) – la centru;Nicușor Marin (Suseni – Argeş) și Gheorghiță Bălan (Piteşti) - asistenţi. Arbitru de rezervă: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca). Observator de arbitri: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca). Delegat de joc: Ioan Papp (Carei).

Celelalte jocuri din etapa a 3-a în grupa C:

FCU 1948 Craiova – FCSB (astăzi, 20:45, Digi Sport1, Prima Sport1)

Dinamo – Oțelul Galați (astăzi, 20:45, Digi Sport2, Prima Sport2)

Clasament GRUPA C

1. Oțelul Galați                        2       1       1       0       5-2    4

2. FCSB                                  2       1       1       0       3-1    4

--------------------------------------------------------------------------------------

3. FCU Craiova 1948           2       1       1       0       2-1    4

4. SCM Zalău                       3       1       0       2       3-6    3

5. Dinamo                            2       0       2       0       2-2    2

6. FC Bihor Oradea              3       0       1       2       2-5    1

Astăzi se joacă ultimele partide în grupa A:

Petrolul Ploieşti – Sepsi OSK (ora 17:00, Digi Sport 1, Prima Sport 1)

Chindia Târgoviște – Hermannstadt (ora 17:00, FRF.tv)

Progresul Pecica – Corvinul Hunedoara (ora 17:00, Digi Sport2, Prima Sport 2)

ClASAMENT GRUPA A

1. Petrolul                             2       2       0       0       4-1    6

2. Corvinul Hunedoara         2       2       0       0       3-0    6