Echipa de la centrul de performanţă al Clubului Sportiv Shogunul Oradea (18 sportivi) şi de la cercul de Karate Shotokan al Palatului Copiilor Oradea, pregătită de prof. Ioan Vaida şi Elena Vaida, a fost prezentă zilele trecute la Kosice la a 15-a ediţie a  Cupei Memoriale „Michala Bozogáňa”. Karateka bihoreni au încheiat concursul din Slovacia cu patru clăsări pe podium (un loc 1, un loc 2 şi două locuri 3).

Competiţia organizată în memoria unui sportiv de numai 12 ani care s-a stins acum 14 ani din viaţă, suferind de epilepsie, a reunit 451 de karateka de la 51 de cluburi din cinci ţări: Ucraina, Polonia, Slovacia, Cehia Ungaria şi România.

Performerul delegaţiei orădene a fost Denis Donea, clasat pe prima poziţie la categoria +55 kg kumite minicadeți. Anamaria Mihelea a fost a doua la +37 kg kumite copii 3, iar Teodora Tripe, -53 kg, kumite junioare şi Cezara Faur, la +37 kg, kumite copii 3 au ocupat poziţia a treia.

Aproape de podium au fost Luca Lalescu, -61 kg kumite juniori; Robert Neagu, -68 kg kumite juniori; Kela Andreea, -48 kg kumite junioare; Octavian Paul, -63 kg kumite cadeți; Denis Lencar, +55 kg kumite minicadeți; Debelka Erik , -50 kg kumite copii 5; David Cionca, locul 5, -40 kg kumite copii 4; Cipleu Dan, toţi locul 5, +34 kg kumite copii 3.

Mihai Feier s-a clasat pe locul 7, la -68 kg kumite juniori.

Karateka orădeni își continuă pregătirile pentru Slovakia Grand Prix 2023 din luna februarie.