Dacă interesul oficialilor de la FC Oradea pentru jucătorul Noureddine Ziyati este binecunoscut, mai nou, dacă ar fi să dăm crezare unor zvonuri, şi Mircea Rednic, ar fi intrat în atenţia "roş-albaştrilor". Totul pare să fi pornit de la o întâlnire pe care Dumitru Dumitriu ar fi avut-o cu Rednic, la începutul acestei săptămâni în Capitală, în care antrenorul orădenilor i-ar fi solicitat fostului tehnician al Rapidului să-l convingă pe Ziyati să vină la Oradea. Demersul orădenilor a avut la bază legătura strânsă între tehnician şi fotbalistul marocan, pe care l-a adus, în vară, de la Anvers şi l-a desemnat chiar căpitan de echipă al formaţiei de sub podul Grant. Unele surse susţin că Ziyati ar accepta oferta Oradiei doar în cazul în care ar veni împreună cu "mentorul" său, acesta urmând să fie instalat ca antrenor principal, iar Dumitriu să devină director tehnic, altele, în schimb, pun această situaţie pe seama unei glume făcute de actualul antrenor al "roş-albaştrilor" în timpul întrevederii de la Bucureşti. Interesantă este poziţia conducerii clubului orădean în această situaţie. Dacă preşedintele Gavrilă Ghilea a afirmat că "nu s-a pus nici un moment problema unei asemenea mutări", vicepreşedintele Constantin Bigan a admis posibilitatea unei astfel de ipoteze: "Ar putea veni amândoi, şi Ziyati şi Rednic. Între domnul Dumitriu şi Rednic există relaţii bune. Se cunosc de mult, l-a avut chiar elev la Rapid şi n-ar fi exclus să colaboreze. Mai multe vom şti luni, când mă voi duce la Bucureşti şi voi discuta cu preşedintele Ioan Becali, pentru Ziyati". Unul din personajele centrale ale "scenariului", Ţiţi Dumitriu, a negat posibilitatea unei colaborări cu Mircea Rednic. "Nu este nimic adevărat. Cine v-a spus treaba asta să dea exemple şi să vină cu lucruri concrete. Nu s-a pus problema asta niciodată şi nu văd de ce s-ar pune", a răspuns Dumitriu. Indiferent dacă s-a luat sau nu în discuţie o astfel de variantă, un lucru este cert. Echipa are un antrenor, şi nu orice fel de tehnician, ci unul galonat, cu experienţă şi putere de muncă, capabil să facă faţă unei provocări cum este FC Oradea. În atari condiţii, aducerea a încă unui tehnician, deloc ieftin, n-ar face decât să conducă mai devreme sau mai târziu la disensiuni în sânul conducerii tehnice, cunoscută fiind personalitatea puternică a celor doi antrenori. Ca să nu mai vorbim de efortul financiar pe care l-ar presupune o astfel de "mutare", când priorităţile clubului ar fi cu totul altele...