„Trofeul Crişana Decathlon”, la box - Pugilişti din patru ţări la prima ediţie
Prima ediţie a competiţiei dotate cu Trofeul Crişana Decathlon la box se va desfăşura în Oradea, de astăzi şi până sâmbătă. Concursul va aduna la start peste 120 de pugilişti din 4 ţări.
Când oameni pasionaţi de sport precum sunt Sebastian Silaghi, antrenorul coordonator al Centrului de Excelenţă în Box Bihor, şi Armando Bungău, directorul Decathlon Oradea, îşi dau mâna este de greu de crezut că dintr-o astfel de colaborare nu poate ieşi ceva frumos. Astfel, cu sprijinul Decathlon Oradea, Centrul de Excelenţă în Box Bihor organizează de astăzi şi până sâmbătă prima ediţie a turneului internaţional de box dotat cu Trofeul Crişana Decathlon. „Ne dorim ca acest turneu care va avea loc în Oradea să devină precum cele pe care le-am organizat anterior, la Salonta (Diamante şi Box, Memorialul Nicolae Talpoş, Cupa Oraşului Salonta), adică o competiţie de tradiţie în oraşul de pe Crişul Repede”, a declarat Sebastian Silaghi în conferinţa de presă premergătoare evenimentului. Cu acest prilej, Silaghi i-a făcut o plăcută surpriză partenerului său, Armando Bungău, înmânându-i o frumoasă statuetă reprezentând un boxer în semn de recunoştinţă pentru „calitatea de om cu suflet mare pe care o are” după cum spunea cel care a făcut acest gest.
Primul gong, astăzi, de la ora 19.00
Întrecerea se va desfăşura în curtea Centrului de Tineret „The Spot” Oradea (Piaţa Rahovei nr. 1) unde, cu ajutorul copiilor şi tinerilor care practică această frumoasă artă, a fost amenajat un ring de box. Cântarul oficial va avea loc astăzi, de la ora 09.00, în timp ce deschiderea oficială este programată să se desfăşorare de la ora 18.30, tot în cursul acestei zile. Primul gong din cadrul Trofeului Crişana Decathlon va răsuna tot astăzi, de la ora 19.00, atunci când este programată prima confruntare. Mâine, de la ora 19.00, vor avea loc semifinalele în timp ce finalele sunt programate să se desfăşoare sâmbătă, cu începere de la ora 09.00.
Campioni europeni printre participanţi
Competiţia se anunţă a fi una puternică, la startul întrecerii urmând a fi prezenţi reprezentanţii a 27 de clubri din 4 ţări: Polonia, Ucraina, Ungaria şi România. Vor boxa mai mulţi sportivi bine cotaţi printre care se vor afla şi campioni europeni precum Robert Jitaru (63,5 kg, seniori, Steaua Bucureşti), Olah Levente „Tyson” (propaspăt campion european de juniori la categ. 57 kg) sau Amalia Niţă (campioană europeană de junioare, 63 kg, Danubius Tulcea). „Îmi doresc să mulţumesc tuturor sponsorilor fără al căror sprijin ne-ar fi fost imposibilă organizarea acestui eveniment. Aceştia sunt oameni care înţeleg că tinerii trebuie sprijiniţi astăzi pentru ca mâine să poată ajunge nişte sportivi de valoare. Tot cu acest prilej ţin să le mulţumesc sportivilor pentru implicarea în organizare (montarea ringului, etc.), aceştia arătându-se a fi neobosiţi în condiţii de caniculă. Totodată mi-aş dori şi ne-ar face mare plăcere să îl avem printre noi la premierea de sâmbătă pe primarul Florin Birta căruia, pe această cale îi lansez invitaţia de a fi prezent la gongul de final”, a mai spus Sebastian Silaghi, promotorul evenimentului care va aduce un plus de valoare oraşului Oradea câtă vreme aici vor fi prezenţi mai mulţi cetăţeni străini. Basti Box Salonta va avea 16 reprezentanţi, 5 dintre aceştia fiind medaliaţi naţionali în diverse competiţii. Unul dintre ei, Szucs Istvan, membru al Centrului de Excelenţă, a fost admis la LPS Bihorul cu cea mai mare medie, semn că şi sportul poate face casă bună cu învăţătura.
Centrul de Excelenţă în Box Bihor beneficiază de suportul a 4 antrenori, care fac voluntariat pregtindu-i pe copii. Aceştia sunt: Florian Ioan, Kallo Sandor, Liviu Ban şi Sebastian Silaghi (antrenor coordonator). Spectacolul va fi asigurat la Trofeul Crişana Decathlon, meciurile urmând a fi însoţite de efecte de lumini precum în galele adevărate de box profesionist. Delegatul tehnic al acestei competiţii va fi arbitrul olimpic Mihai Ion, din Timişoara.
„Susţinem orice înseamnă sport şi activitate sportivă”
„Misiunea noastră este aceea de a face sportul accesibil pentru toţi. În ceea ce priveşte strategia, ne dorim să ne implicăm în comunitatea locală şi în sportul bihorean. Este foarte important pentru tinerii sportivi să aibă parte de competiţii pentru a-şi pune în valoare antrenamentele. În acelaşi timp îmi doresc să subliniez că sportul şi cultura fac parte din identitatea unei comunităţi. Susţinem orice înseamnă sport şi activitate sportivă, încercăm să creăm contextul în care fiecare client să-şi desfăşoare activitatea cu echipamentul achiziţionat de la noi sau măcar să îi sprijinim pe cei care o fac. Mi-aş dori ca acest turneu să devină unul de tradiţie, iar peste ani, chiar dacă drumurile mă vor duce în alte zări, să îl regăsesc la Oradea cu plăcere. În final îmi doresc să mai spun doar că, în concepţia noastră, este mult mai important să dăm unui copil o mănuşă de box decât o sumă de bani”, a spus Armando Bungău, directorul Decathlon Oradea. Magazinul de echipamente sportive este cel care a sprijinit dotarea Centrului de Excelenţă în Box Bihor cu cele necesare.
Comentarii
Nu există nici un comentariu.