Ultimele pregătiri la CSM Oradea
Apropiatul start al competiţiilor de jocuri sportive a intensificat pregătirile echipelor din cadrul celor patru secţii ale CS Municipal Oradea, diriguitorii clubului şi antrenorii dorind ca debutul în întreceri să se realizeze în condiţii optime, toate echipele având obiective îndrăzneţe, însă perfect realizabile, pentru viitorul sezon. În consecinţă, s-a intensificat programul antrenamentelor şi se încearcă achiziţionarea unor jucători valoroşi, pentru a se întări acele compartimente din sânul echipelor care prezintă unele fisuri. Astfel, conducerea CSM a finalizat transferul a doi jucători de la formaţia de baschet Energia Rovinari, Claudiu Alionescu şi George Opriş, primul un pivot de 2,02 m, al doilea extremă, ambii baschetbalişti tineri, însă talentaţi, remarcaţi la turneele semifinale din sezonul precedent. Un alt jucător aproape transferat este Cătălin Silaghi, care a mai activat la divizionarele A din Galaţi şi Braşov, dar şi la o formaţie din prima ligă germană. Aşadar, cei doi antrenori ai echipei, Kosa Zoltan (principal) şi Alin Cureş (secund), aceiaşi ca şi în campionatul precedent, vor aborda partidele din cadrul eşalonului secund având la dispoziţie următorul lot: Şerban Sere (căpitanul formaţiei), Andrei Jurcan, Călin Bob, Szijarto Levente, Ionuţ Laza, Ciprian Ionescu, plus cei trei jucători mai sus-menţionaţi. Acestora li se va alătura contingentul juniorilor I de la Liceul cu Program Sportiv Bihorul, instituţie de învăţământ cu care CSM este aproape de a semna un nou protocol, care prevede împrumutul pe un an a şase jucători de la echipa de juniori I LPS Bihorul. Este vorba de Titus Nicoară, Kiss Adam, Andrei Pascu, Gabriel Corb, Lazar Laszlo şi Octav Sim, care vor încerca, alături de colegii lor mai experimentaţi, să realizeze obiectivul atât de dorit de iubitorii baschetului din Oradea: promovarea în Divizia A.
În ceea ce priveşte secţia de judo, şi aici se duc tratative pentru achiziţionarea unor sportivi de valoare, urmărindu-se întărirea echipei, al cărei prim examen va fi chiar în această lună, mai exact pe 24-25 septembrie, când va participa, la Ploieşti, la turneul final al Campionatului Naţional.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.