Viitorul Constanța este echipa cea mai grăbită din Liga I când vine vorba despre reluarea pregătirilor pentru partea a doua a campionatului. După doar o săptămână de vacanță, formația antrenată de Mircea Rednic s-a reunit luni, cu mai mulți juniori de la Academia Gheorghe Hagi în componență, între care și bihoreanul Gabriel Buta.

Reprofilat fundaș central, Buta (18 ani) mai are la activ cantonamente cu prima echipă, dar nu a apucat încă să debuteze în prima ligă. Jucătorul format la CSM Olimpia Salonta, de la care s-a transferat în vara lui 2018 la Șoimii Lipova în Liga a III-a, a evoluat pentru echipa secundă și de juniori a clubului de la malul mării. Cu Viitorul, la care a ajuns în urmă cu un an și jumătate, jucătorul originar din satul Bicaci a jucat și în Liga Campionilor, rezervată echipelor de tineret.

FC Viitorul va continua antrenamentele la propria bază sportivă, unde între 2 și 9 ianuarie va efectua un program de cantonament. Pe 10 ianuarie, formația antrenată de Mircea Rednic va disputa, pe teren propriu, restanța cu FC Hermannstadt din etapa a 12-a.

Pe locul 8 la finalul turului, Viitorul s-a despărţit în scurta pauză competițională de mijlocaşul Adrian Stoian şi de fundaşul spaniol Angel Martinez Ortega.

În prima parte a Ligii I au evoluat patru jucători bihoreni, portarii David Lazar, la Astra Giurgiu, și Ionuț Pop, la Hermannstadt Sibiu, mijlocașii Denis Rusu (UTA) și Claudiu Petrila, la Sepsi Sfântu Gheorghe.