Cu două etape înainte de finalul fazei play-out se cunoaște cea de-a doua retrogradată din Seria Nord, Voința Cheresig, și s-a clarificat în mare măsură situația penultimului loc și în Seria Sud.

Surclasată în partea secundă la Valea lui Mihai, după ce a condus în debutul partidei, Voința Cheresig nu mai poate ajunge din urmă CS Vadu Crișului, care a tranșat pe final duelul zonal cu Crișul Aleșd.

Cel mai spectaculos joc al rundei a fost cel de la Avram Iancu, unde echipa gazdă a revenit de la 0-2 și 2-4 cu CSO Ștei, ultima dată cu două goluri în minutele de prelungiri! Cu acest punct, Victoria a trecut cu un punct peste Viitorul Dobrești și cu un meci mai puțin disputat, având șanse mari să încheie campionatul deasupra zonei retrogradabile.

PLAY-OUT, SERIA NORD

Crișul Aleșd - CS Vadu Crișului 2-3

Marcatori: Sebastian Petruț 70, Marius Gubics 78/ Alexandru Șipoș 14, Ciprian Popa 86, 89

Unirea Valea lui Mihai - Voința Cheresig 6-1

Marcatori: Dorogi Sandor 29, Lakatos Janos 47, 55, Crișan Roland 50, Solymosan Ferenc 84, Gal Luca Adrian 89/ Ionuț Cheregi 11

Slovan Valea Cerului a stat.

CLASAMENT

1. Crișul Aleșd       7        2        0        5        21-17 30

2. Unirea Valea lui Mihai  6        5        0        1        22-6   28

3. CS Vadu Crișului        6        4        1        1        11-6   26

……………………………………………………………………................

4. Voința Cheresig 7        4        1        2        16-12 20

5. Slovan Valea Cerului    6        0        0        6        4-33   7

Etapa viitoare: Slovan Valea Cerului - Crișul Aleșd, CS Vadu Crișului - Unirea Valea lui Mihai (duminică, 19 mai, ora  11.00). Voința Cheresig va sta.

PLAY OUT - SERIA SUD

Viitorul Dobrești - Unirea Roșia 0-5

Marcatori: Horia Lazăr 24, Boka Beniamin 37, 63, Antonio Marcu 51, David Bone 87

Victoria Avram Iancu - CSO Ștei  4-4

Marcatori: Ionuț Rad 48, Kocsis Felix 66, Petru Pereț 90+1, Ionuț Apetroaei 90+5(11 m)  / Ionuț Oncică 25, Mario Junc 40, 60, 83

Izvorul Cociuba Mare  a stat.

CLASAMENT

1. Unirea Roșia      6        6        0        0        23-3   38

2. CSO Ștei 7        5        1        1        26-10 30

3. Victoria Avram Iancu   6        2        2        2        11-12 25

------------------------------------------------------------------------------------------

4. Viitorul Dobrești          7        1        1        5        7-22   24

5. Izvorul Cociuba Mare  6        0        0        6        3-23   3

Etapa viitoare: Unirea Roșia - Victoria Avram Iancu, Izvorul Cociuba Mare - Viitorul Dobrești. CSO Ștei va sta.