În formulă completă, după o perioadă în care a avut de suferit în urma pandemiei de Covid-19, echipa de volei feminin CSU Oradea a început în forţă returul Diviziei A2 - Seria Vest. Orădencele au obţinut trei victorii din tot atâtea partide jucate la sfârşit de săptămână în turneul de la Sighet.

Fetele pregătite de Mariana Szabo Alexi au început competiţia cu o victorie în minimum de seturi cu echipa locală CSM Sighet. Şi al doilea joc, cu CSM Timişoara, s-a încheiat cu un scor identic (3-0), pentru ca ieri echipa orădeană să dispună după un joc de mare luptă de Politehnica Timişoara (3-2). Adversarele au câştigat primul set în prelungiri, la 26, după care studentele orădene şi le-au adjudecat pe următoarele două, la 20 şi 21. Al patrulea a fost însă şi mai disputat, şi la fel ca în primul, câştig de cauză au avut timişorencele, la 24! Setul decisiv a găsit formaţia orădeană mai inspirată şi mai stăpână pe sine, fiind adjudecat cu 15-7!

Rezultatele de la Sighet:

CSM Timișoara – Politehnica Timișoara 0-3

CSM Sighet – CSU Oradea 0-3 (15-25, 12-25, 19-25)

CSU Oradea – CSM Timișoara 3-0 (25-7, 25-10, 25-11)

Politehnica Timișoara – CSM Sighet 3-0

CSU Oradea – Politehnica Timișoara 3-2 (26-28, 25-20, 25-21, 24-26, 15-7)

CSM Sighet – CSM Timișoara 3-0.

Următorul turneu va avea loc în 13-14 februarie, când CSU Oradea va întâlni ACS Volei Cristina Pârv Turda şi SCMU Craiova. Locul de disputare a acestor jocuri nu a fost încă stabilit.