Deşi au fost învinşi în partida derby a turneului, cea cu echipa CSŞ Topliţa, formaţia LPS Bihorul a reuşit să se califice la turneul semifinal al juniorilor III, graţie victoriei din primul meci, cel cu CSŞ Cluj-Napoca. Având în componenţă jucători care s-au aflat pentru prima dată în faţa unor examene oficiale, dar şi câţiva care au jucat deja chiar la juniori II, echipa orădeană a avut prestaţii bune în ambele dispute, ultima pierzând-o pe fondul lipsei de experienţă, după ce la un moment dat părea scăpată în câştigătoare. După ce au luat conducerea la seturi, 2-1, orădenii au avut o cădere inexplicabilă, speculată imediat de oaspeţi, o echipă al cărei joc s-a bazat îndeosebi pe jocul (excelent) al lui Vasile Gacea, secondat doar în faza de atac de Şerban Paşcan. Beneficiind şi de experienţa antrenorului ei (Ovidiu Macarie este antrenorul lotului naţional de cadeţi), formaţia topliţeană a avut răbdarea să aştepte greşelile gazdelor, acestea fiind inerente pe fondul unui joc în care miza era cine termină pe primul loc şi câştigă un ascendent moral pentru turneul semifinal. Însă, chiar dacă au pierdut la tie-break, orădenii merită felicitări atât pentru calificarea în faza următoare, cât şi pentru modul în care au jucat, nefiind deloc inferiori unui adversar care joacă împreună de doi ani, participând şi la întrecerea juniorilor II. Aşadar, după două ore şi jumătate, LPS Bihorul - CSŞ Topliţa 2-3 (19, -21, 23, -15, -8). Partida cu Clujul a fost o formalitate, elevii antrenorului Rodian Achimescu impunându-se cu un sec 3-0 (5, 6, 16), în mai puţin de o oră de joc. Antrenorii Rodian Achimescu şi Rodica Palfi Tamaş au utilizat jucătorii: Andrei Achimescu, Răzvan Ionaşcu, George Drăgan, Andrei Gal, Bogdan Deac, Kallai Norbert, Vlad Tebieş, Dan Zima, Alexandru Racolţa, Ovidiu Călugăriţa, Dragoş Boţcău, Gabriel Oltean. Turneul semifinal se va desfăşura în perioada 16-18 martie, într-o localitate nedesemnată încă.