"Vom încerca să ne comportăm ca o galerie adevărată" - afirmă Nicuşor Gheroghiţă, liderul "Rebelilor orădeni"
Ieri, în cadrul unei conferinţe de presă, liderul galeriei orădene, Nicuşor Gheorghiţă, a ţinut să împărtăşească mass-media locale ultimele noutăţi legate de pregătirile "Rebelilor orădeni", cu prilejul disputării primului joc din eşalonul Diviziei "A" a echipei de suflet, F.C. Oradea. Cu această ocazie, am aflat că galeria orădeană, la ora actuală, numără aproximativ 350 de membri, ei fiind pregătiţi, pentru confruntarea de duminică, cu una dintre cele mai puternice galerii din ţară, "Legione Granata", cea a formaţiei Rapid Bucureşti.
Liderul galeriei orădene a ţinut să specifice, încă de la bun început, faptul că va fi mereu alături de primarul oraşului şi consilierii municipali, indiferent de ce se va întâmpla în continuare, de conducătorii oraşului legându-se speranţele sale în ceea ce priveşte deplasările galeriei la meciurile lui F.C. Oradea.
Pentru acest campionat el ne-a mai informat că un sprijin concret îl va primi din partea firmelor "Repcon", "Hello" şi "Fulger" TAXI, cu care a încheiat deja contracte de sponsorizare, urmând ca, în limita posibilităţilor financiare, susţinerea să vină şi din partea conducerii clubului. Din câte am aflat, pe toată durata campionatului, locul de unde "Rebelii" îşi vor încuraja favoriţii va fi în peluza de vizavi de tabela de marcaj, liderul acestora promiţând o comportare cât mai civilizată a galeriei, la toate jocurile acestei ediţii de campionat: "Vom încerca să ne comportăm ca o galerie adevărată. În ce ne priveşte, suntem pregătiţi pentru duelul cu galeria Rapidului şi cu orice altă galerie din ţară. Sperăm ca publicul spectator să fie alături de noi, măcar aşa cum a fost în jocul de baraj şi, împreună, să purtăm echipa F.C.Oradea spre cât mai multe victorii.
În altă ordine de idei, în cursul zilei de ieri, "Rebelii orădeni" au încheiat cu Comandamentul de Jandarmi Judeţean Bihor un protocol de colaborare. Scopul acestuia este de a îmbunătăţi climatul de ordine publică şi siguranţă a spectatorilor, evitarea şi prevenirea tulburărilor ce ar putea fi provocate pe timpul desfăşurării partidelor dintre echipele angrenate în competiţie, precum şi a altor situaţii care pot degenera în acte grave de dezordine.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.