Ziyati, jokerul de pe mâneca lui Ţiţi?
Antrenorul principal Dumitru Dumitriu a afirmat în nenumărate rânduri că echipa resimte acut lipsa unui mijlocaş de valoare, capabil să facă diferenţa în momentele critice ale unui joc. De-a lungul perioadei precompetiţionale, s-au vehiculat tot felul de nume care ar fi putut acoperi acest post, dar, din diverse motive, transferurile nu s-au putut concretiza. Pe ultima sută de metri, însă, gruparea orădeană pare să dea lovitura pe piaţa transferurilor, fiind foarte aproape de a-l legitima pe marocanul Noureddine Ziyati, de la Rapid Bucureşti. Simţindu-se marginalizat după venirea lui Dan Petrescu pe banca tehnică a giuleştenilor, mijlocaşul, în vârstă de 29 de ani, a încercat, în această iarnă, să-şi găsească o altă echipă. Numai că preconizatele transferuri la El Khorc (Qatar) sau Saturn Ramenskoe (Rusia) au eşuat, iar la Universitatea Craiova, variantă propusă de preşedintele Rapidului, Ioan Becali, a refuzat să plece, temându-se de reacţia ostilă a suporterilor olteni.
În aceste condiţii, ipoteza venirii la Oradea prinde din ce în ce mai mult contur, oficialii orădeni fiind dispuşi să facă tot posibilul pentru a-şi asigura serviciile marocanului. "Îl doresc pe Ziyati sub orice formă, fie transferat definitiv, fie împrumutat. Este un jucător de valoare, un fotbalist adevărat, care, sunt convins, ne-ar fi deosebit de util, chiar dacă a ratat o bună parte a pregătirii", ne-a declarat preşedintele clubului, Gavrilă Ghilea.



Comentarii
Nu există nici un comentariu.